Polityka i Społeczeństwo

Czy Kaczyński siebie słyszy? Kuriozalne tłumaczenie powstania ustawy Lex TVN

Teraz się zacznie tłumaczenie tego, co Jarosław Kaczyński miał na myśli. Jego słowa można odczytać, jako pranie brudnych pieniędzy w TVN-ie.

Sejm ma się zająć 11 sierpnia ustawą medialną, która ruguje z polskiego rynku amerykański kapitał. Projekt ustawy “lex TVN”, pilotowany przez Marka Suskiego, jest dla Jarosława Kaczyńskiego aktualnie fundamentalną sprawą. Od kilku tygodni prezes PiS kleci większość do przepchania przez parlament ustawy i robi to pomimo płynących zza oceanu ostrzeżeń.

EOG vs OECD

Prawo i Sprawiedliwość w swojej opowieści o ustawie podkreśla, że jej celem jest uniemożliwienie przejmowania mediów przez Rosję czy Chiny. Dlatego kapitał w mediach może pochodzić tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Właścicielem TVN-u jest amerykański koncern Discovery, więc siłą rzeczy zostałby wyrugowany z rynku medialnego, czy zmuszony do odsprzedaży udziałów.

Porozumienie Jarosława Gowina chciało wprowadzić do ustawy poprawki, które objęłyby wszystkie kraje OECD – Poprawki nie uderzą jednak w naszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, przed którymi nie musimy się bronić i z którymi chcemy nadal budować przyjacielskie relacje – mówiła Magdalena Sroka, rzeczniczka Porozumienia.

Narkobiznes

Do poprawki jaką zgłosił koalicjant Prawa i Sprawiedliwości odniósł się Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAPUważamy, że pomysł z możliwością kupna przez kraj z OECD jest śmieszny, bo ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne – powiedział szef partii rządzącej. Dodał, że do OECD aspiruje Rosja, a z czasem mogą być to Chiny.

Czy Jarosław Kaczyński oskarża Discovery o pranie brudnych pieniędzy i udział w narkobiznesie? Tak ma wyglądać wychodzenie z kryzysu w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi? – pyta na Twitterze Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Coś musi być nie tak z bezpieczeństwem Polski za rządów PiS. Narkobiznes nigdy nie był tak silny aby inwestować w media – skomentował Paweł Wojtunik, były szef CBA.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie