Polityka i Społeczeństwo

Czwarta fala nabiera tempa, prognozy nie są optymistyczne. “Nawet 800 zgonów dziennie”

Szpital Covid
Shutterstock

Epidemia wymyka spod kontroli. Przyznaje to nawet minister zdrowia, mówiący, że dynamika zakażeń wykracza poza prognozy. W grę wchodzą czarne scenariusze.

Epidemia wymyka się spod kontroli. Nie widać tego jeszcze tak bardzo w szpitalach, chociaż są regiony gdzie bardzo mocno odczuwa się już skutki czwartej fali. Tak jest np. na Lubelszczyźnie, gdzie dane z ubiegłego wtorku mówiły o 76 proc. zajętych łóżek w regionie. Dynamika przyrostu zakażeń w całej Polsce zaskoczyła ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, mówiącego, że podawane dobowe przypadki zakażeń, zaczynają wykraczać poza przyjęte prognozy. W grę zaczynają wchodzić czarne scenariusze.

Placówki medyczne są zdominowane przez pacjentów niezaszczepionych. – Obecnie na intensywnej terapii przebywają sami niezaszczepieni młodzi ludzie. Mamy też 17-latka, który został do Lublina przetransportowany helikopterem. Jest to pierwszy tak młody pacjent w ciężkim stanie w naszej klinice. Oprócz tego mamy też 26-latka – mówił w rozmowie z TVN24.pl prof. Mirosław Czuczwar, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie. Zajętych było 13 z 14 miejsc na OIOM-ie.

O aktualne i przewidywanej sytuacji epidemicznej mówił w radiu TOK FM dr Franciszek Rakowski z  Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Matematycy spodziewają się, że w najgorszym scenariuszu zajętych będzie 30-35 tysięcy łóżek szpitalnych, co oznacza potężne obciążenie dla służby zdrowia.

Najbardziej niepokojąco wyglądają prognozy zgonów. – W bardziej optymistycznym scenariuszu zakładamy, że będzie ich około 400 dziennie w grudniu i styczniu. W negatywnym mówimy nawet o 700-800 zgonach dziennie – mówił dr Rakowski.

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie