Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Czekają nas drakońskie kary za brak maseczki? Ten zapis może dobić przeciwników ich noszenia

Według nowego projektu ustawy nie będzie już pouczeń za brak maseczki. W niepamięć pójdą mandaty w wysokości 500 zł. Szykują się drakońskie kary.

W Sejmie jest projekt ustawy ochrzczony przez opozycję jako “lex Kaczyński”. Projekt zapewnia pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku wykrycia koronawirusa i daje możliwość domagania się odszkodowania za zakażenie od współpracowników lub pracodawcy. Zawarte w projekcie rozwiązania regulują także kary za łamanie covidowych obostrzeń. Jednym z nich jest nienoszenie maseczki.

Do tej pory za brak maseczki czy nieprzestrzeganie dystansu policjant mógł nałożyć mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł. Według nowego projektu Prawa i Sprawiedliwości ten taryfikator idzie w zapomnienie. Ponadto funkcjonariusz nie będzie mógł stosować jedynie pouczenia. Mandat karny stanie się koniecznością. Nowe prawo szykuje drakońskie kary na brak maseczki.

Jeżeli proponowana między innymi przez Jarosława Kaczyńskiego zmiana wejdzie w życie, to maksymalna kara wzrośnie z 500 do aż 2000 złotych. Co więcej, osobom, które nie zgodzą się na mandat i przegrają sprawę w sądzie grozić będzie zapłacenie nawet 6 tysięcy złotych – informuje RMF FM.

Zwiększona naganność tego postępowania (nieprzestrzeganie przepisów – przyp.red.) poddana jest w ustawowym zagrożeniu sankcją w postaci grzywny do wysokości 6000 złotych, bez możliwości zastosowania pozapenalnego środka, jakim jest przewidziane w art. 41 Kodeksu wykroczeń pouczenie – czytamy w projekcie ustawy. Nowym prawem Sejm ma się zająć we wtorek.

Czytaj także:

 O tej licytacji WOŚP już jest głośno. Kościelni hierarchowie będą oburzeni

Kolejny kraj szykuje się do wojny. Grozi nam regionalny konflikt zbrojny?

Prof. Simon zmiażdżył Zjednoczoną Prawicę, w obozie rządzącym zawrzało. “Czekamy na przeprosiny”

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie