Polityka i Społeczeństwo

Czas posłuchać suwerena. Polacy podpowiadają Andrzejowi Dudzie, co powinien zrobić z Lex TVN [SONDAŻ]

Andrzej Duda i przystanki
Dziurek / Shutterstock.com

Losy Lex TVN są w rękach Andrzeja Dudy. Polacy podpowiedzieli prezydentowi, co powinien zrobić z kontrowersyjną ustawą.

Mija tydzień, odkąd PiS doprowadziło do przyjęcia atakującej telewizję TVN ustawy. Teraz wszystko w rękach Andrzeja Dudy. Prezydent może ustawę zawetować, czego domaga się opozycja i Stany Zjednoczone, podpisać – tego oczekuje PiS – albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Ta ostatnia opcja też byłaby na rękę partii rządzącej.

Co Polacy poradziliby prezydentowi? Pewnej odpowiedzi udzielają protesty, które odbyły się 19 grudnia – pod Pałacem Prezydenckim zebrały się tłumy, manifestujące w obronie wolnych mediów. Także petycja o weto, pod którą zebrano ponad 2,5 mln podpisów, robi wrażenie. Andrzej Duda może też zerknąć w wyniki sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”, w którym zapytano, co prezydent powinien zrobić z Lex TVN.

Odpowiedz są dość jednoznaczne. Aż 54,3 proc. Polaków uważa, że Duda powinien zawetować kontrowersyjną ustawę. Tylko 18,4 proc. zachęca prezydenta do podpisu. Najmniejsza grupa, zaledwie 7,6 proc. ankietowanych, oczekuje, że Lex TVN trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Co ciekawe, aż 19,7 proc. Osób nie ma w tej sprawie zdania.

Przez ostatnie dni pojawiały się różne doniesienia z Pałacu Prezydenckiego. Mówi się, że Duda nie podpisze ustawy, jednak nie zdobędzie się też na jej weto. Niektórzy z prezydenckich doradców nie chcą, by prezydent sprawiał wrażenie, że ugiął się pod presją USA czy opozycji. Z drugiej strony weto zapewne poprawiłoby jego relacje z administracja Joego Bidena. Na ten moment najbardziej prawdopodobną opcją wydaje się skierowanie ustawy do TK.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie