Czas na zmiany w TVP. Znany z „Wiadomości” reporter już odchodzi z telewizji rządowej
Karol Jałtuszewski, jeden z pracowników Telewizji Polskiej, odchodzi ze stacji. Przez siedem lat przygotowywał materiały dla mediów publicznych. Dlaczego teraz się zwalnia? Czy poczuł wiatr zmian? Może chodzić o pewien raport.
Karol Jałtuszewski odchodzi z TVP
Karol Jałtuszewski pracował w TVP przez siedem lat jako reporter „Wiadomości”. Teraz jednak złożył wypowiedzenie. On sam, pytany o to przez media, nie chciał niczego potwierdzić. – Muszę pana odesłać w tej sprawie do mojego pracodawcy – powiedział, gdy otrzymał zapytanie w tej sprawie z redakcji Press.pl.
Dlaczego żegna się z pracą? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że wybory do Sejmu i Senatu wygrała opozycja. To zaś oznacza, że z budynku TVP może wkrótce wywiać wielu dziennikarzy czy innych pracowników mediów publicznych, którzy w ostatnich latach szczególnie przysłużyli się PiS-owi. Niekoniecznie będzie chodziło o zemstę, ale o to, że po 2015 r. media publiczne stały się wręcz ordynarną maszynką propagandową, a nie źródłem rzetelnych informacji.
Sam Karol Jałtuszewski dołączył do zespołu „Wiadomości” w 2016 r. Wcześniej pracował w Telewizji Republika. Prowadził m.in. pasmo informacyjne „Po południu” i poranek „Polska na dzień dobry”. W CV ma też wpisy związane z portalami Fronda.pl oraz wmeritum.pl.
Wyróżnienie, o które chyba nie prosił
Co ciekawe, został wyróżniony przez zespół monitoringu Towarzystwa Dziennikarskiego. Organizacja w jednym ze swoich raportów przekazała, że Jałtuszewski jest zasłużony. Tyle że na polu… propagandy. W raporcie czytamy: „»Wiadomości« stosują prosty sposób manipulacji, którym jest jawne przekłamywanie, czyli po prostu podawanie informacji niezgodnych z prawdą”. „Kłamstwem, być może nadającym się do oskarżenia z art. 111 prawa wyborczego, było stwierdzenie w materiale Karola Jałtuszewskiego: »Wybory zdecydują o przyszłości polskiej wsi«, że »w czasie rządów Platformy i PSL-u gwałtownie przyspieszyła wyprzedaż polskiej ziemi obcokrajowcom« (»Wiadomości« z 12 września). Tymczasem w 2020 r. cudzoziemcy kupili w Polsce trzy razy więcej ziemi niż w 2016 r.” – podano w dokumencie.
Możliwe, że los bohatera tego tekstu podzieli wkrótce wielu innych pracowników TVP.
Źródło: fakt.pl