Polityka i Społeczeństwo

Cynizm PiS silniejszy niż chęć pomocy Ukrainie. Kaczyński wykorzystał dzisiejsze spotkanie z opozycją do zastawienia pułapki

4. Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

5. Uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej przepisy rozdziałów I, II lub XII Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy.

6. Jeżeli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy przepisów rozdziału I, II lub XII, podmioty określone w ust. 1 mogą zażądać, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia ustawy przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego. Z wnioskiem w tej sprawie podmioty te zwracają się do Marszałka Sejmu, który zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących.

7. Po zakończeniu postępowania określonego w ust. 4 i 6 Marszałek Sejmu przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej uchwaloną ustawę do podpisu. Prezydent Rzeczypospolitej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawo i Sprawiedliwość chce wykorzystać tragedię Ukrainy do własnych korzyści politycznych wewnątrz naszego kraju

Choć przedstawiciele opozycji po spotkaniu w KPRM kategorycznie nie wykluczył rozmowy o zmianie konstytucji, jasne jest, że to spotkanie nie miało na celu realnego rozwiązania problemów – wiadomo to choćby dlatego, że rozmowa była dramatycznie mało konkretna ze strony premiera Morawieckiego, żadna z przedstawionych propozycji nie została też pokazana liderom opozycji na piśmie. Można przypuszczać, że teraz w siedzibie PiS odbędzie się narada, na której omówione zostaną wszelkie możliwe pułapki, które sejmowa większość może zastawić na przedstawicieli opozycji. Tym bardziej że zmiana konstytucji (307 głosów “za”, jeśli na sali będzie wszystkich 460 posłów) nie będzie możliwa bez zgody formacji, której liderem jest Donald Tusk.

Czytaj również:

Źródło: WP.pl


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie