Polityka i Społeczeństwo

Tak idiotycznego argumentu dawno nie słyszeliśmy! Kaczyński atakuje Niemcy i przytacza kuriozalną historię o pociągu

Jarosław Kaczyński w niedzielę spotkał się z mieszkańcami Opola. Ponownie wypowiedział się na temat reparacji. Przy okazji padły słowa, które wywołały niemałe kontrowersje.

My też chcemy kasę!

Lider PiS zauważył, że różnej maści odszkodowania od Niemców uzyskało już aż 70 państw. Polski nie ma w tym gronie.

Nie możemy się zgadzać, że jesteśmy tymi gorszymi. Twierdzenie, że nam się nie należą, jest częścią tego przekonania – powiedział.

Potem przytoczył dość dziwną opowiastkę.

To jest dokładnie to samo, co można czasem jeszcze dzisiaj — a może i nie czasem — spotkać w Niemczech, że np. polscy eurodeputowani jadą w niemieckim pociągu w pierwszej klasie, dosiada się Niemiec, orientuje się, że to Polacy, wzywa konduktora, żeby ich wyrzucił, bo jak to Polacy mogą jechać w pierwszej klasie — opowiadał.

Nie dodał, któremu europosłowi z Polski zdarzyło się doświadczyć czegoś takiego takiego. Zresztą historyjka mogła kojarzyć się z tym, co spotykało obywateli nieniemieckich w czasie II wojny światowej, gdy w komunikacji miejskiej istniały przedziały tylko dla Niemców.

Udawane mocarstwo moralne

Potem dodał, że Niemcy udają mocarstwo moralne, co jest ich “wielkim atutem” na arenie międzynarodowej. Straszył jednak Berlin, że Polska obali ów mit. Powiedział też, że PiS nie jest “partią syndromu sztokholmskiego”.

Teraz zadajmy kluczowe pytanie: czy Polska powinna otrzymać reparacje od Niemiec za straty, jakie poniosła w czasie II wojny światowej? Zdecydowanie tak! Pytanie brzmi jednak, czy jest to realne. Spora część prawników uważa, że nie, co jest konsekwencją działań władz PRL i III RP. Można więc uznać, że PiS wyciągnął ten temat, by grać na antyniemieckich nastrojach i ponownie podzielić polską scenę polityczną. To chyba wstęp do kampanii wyborczej, która może być jedną najostrzejszych po 1989 r.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie