Polityka

Coraz mniej Polaków ufa prezydentowi Dudzie. Czy straci szansę na kolejną kadencję?

Narodowcy ignorują apel Dudy. Marsz nie będzie tylko "biało-czerwony"
fot. Shutterstock/Dagmara_K

Prezydent Andrzej Duda nie jest już liderem rankingu zaufania. Kto go zastąpił? Według ostatniego badania… premier Mateusz Morawiecki.

Premierowi ufa dziś aż 45,8 proc. badanych przez IBRiS. Brakiem zaufania darzy go jednak 40 proc. ankietowanych. To najlepiej obrazuje, jak Polacy są podzieleni w ocenie szefa rządu. Mimo wszystko Mateusz Morawiecki wyprzedził w rankingu zaufania dotychczasowego lidera – Andrzeja Dudę. Urzędujący prezydent cieszy się zaufaniem wśród 44,9 proc. respondentów. Co smutne, tylko ci dwaj urzędnicy są dziś politykami, którym obywatele bardziej ufają, niż nie ufają.

Lider PiS

Paradoksem pozostaje fakt, że istnym „mistrzem braku zaufania” jest Jarosław Kaczyński, który w końcu stoi na czele partii i niejako wykreował zarówno Dudę jak i Morawieckiego. Dziś prezesowi PiS ufa 36,7 proc. badanych, ale przeciwnego zdania jest 47,2 proc.

Poza „pudłem” stoi tym razem Donald Tusk. Były premier i ex-lider PO cieszy się ponad 35 proc. zaufaniem. Negatywnie myśli o nim 53,2 proc. badanych.

Co może wydawać się jeszcze dziwniejsze w kontekście ostatnich wyborów do europarlamentu, spory spadek zaufania zanotowała była premier Beata Szydło. Ufa jej 34,7 proc. osób. Przypomnijmy, że uzyskała ona najlepszy wynik wyborczy w maju spośród wszystkich kandydatów na europosłów.

Na dalszym miejscu znalazł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, któremu przynajmniej z racji urzędu powinno ufać sporo Polaków. Uzyskał jednak wynik o 0,2 pkt proc. mniejszy od byłej premier. Nie ufa mu zaś aż 53 proc. badanych.

Na siódmym miejscu widzimy szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Liderowi ludowców ufa tylko 31,9 proc. badanych. To i tak wzrost o 6,1 pkt proc. w porównaniu do czerwcowego sondażu.

Dalej jest już tylko Paweł Kukiz, który chyba na dobre roztrwonił swój potencjał sprzed czterech lat. Według badania ufa mu tylko 25,5 proc. Polaków. Negatywne wypowiada się o twarzy Kukiz’15 45,2 proc. uczestników sondażu.

Co to oznacza?

Dane potwierdzają smutną prawdę. Polacy ogólnie nie ufają politykom. Wyjątkowe wyniki Dudy i Morawieckiego są raczej potwierdzeniem tej reguły. Warto dodać, że obaj zyskują pewien bonus za piastowanie swoich urzędów. Bez tego ich oceny mogłyby być znacznie gorsze…

Źródło: RMF FM, IBRiS
fot. Shutterstock/Dagmara_K

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie