Polityka i Społeczeństwo

Co się wydarzy po opuszczeniu rządu przez Ziobro Polacy odpowiedzieli [SONDAŻ]

Polacy zostali zapytani o to, co powinien zrobić PiS, gdyby Solidarna Polska opuściła rząd. Okazuje się, że większość z nas chce rozpisania nowych wyborów.

Chcemy nowych wyborów!

Jeśli Solidarna Polska wyjdzie z koalicji rządzącej dziś Polską, PiS powinno rozpisać nowe wybory. Tak uważa aż 47 proc. ankietowanych.

Tylko 23 proc. uważa, że alternatywą jest nowa koalicji, tym razem z PSL lub Konfederacją i posłami Kukiz’15. Kolejna grupa (19 proc.) zaakceptuje to, że krajem będzie rządził rząd mniejszościowy.

Co ciekawe, sytuacja wygląda zgoła inaczej wśród wyborców PiS. Ci żądają szukania nowego koalicjanta – 44 proc., lub rządu mniejszościowego – 38 proc.

Scena polityczna po szczycie UE

Dziennik.pl zapytał też ankietowanych, jak wyniki szczytu UE wpłynęły na pozycję premiera, prezesa PiS i lidera Solidarnej Polski. Okazuje się, że w oczach Polaków wygranym jest Mateusz Morawiecki. Wśród wyborców PiS blisko 60 proc. twierdzi, że szczyt wzmocnił jego pozycję.

“W przypadku Jarosława Kaczyńskiego dominują oceny, że nie wpłynął on na jego polityczną pozycję (ponad połowa wyborców PiS). W przypadku Zbigniewa Ziobry dominują ci, którzy uważają, że jego pozycja osłabła”

– pisze dziennik.pl.

To pokazuje coś, co intuicyjnie wiemy, że elektorat PiS jest bardziej umiarkowany niż liderzy formacji. Dlatego te pohukiwania Ziobry trafiają do mniejszości. Choć z drugiej strony prezes bohatersko z premierem Morawieckim rozwiązali problem, który sami wywołali – powiedział dziennikowi.pl politolog Antoni Dudek.

Mamy dość PiS?

Wyniki tych badań pokazują jednak, że elektorat opozycji ma już dosyć rządów PiS-u i chce, by gabinet Morawieckiego – w razie wyjście z niego ziobrystów – sam się rozwiązał i rozpisane zostały nowe wybory.

Podkreśleniem niezadowolenia z działań pisowców są też ostatnie sondaże, w których partia Kaczyńskiego ma już niemal zawsze mniej niż 40 proc. Wiele sugeruje, że jest to stały trend, co z kolei może oznaczać, że kolejne wybory parlamentarne zostaną wygrane przez opozycję.

Źródło: dziennik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie