Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Co się stanie, gdy Trump nie będzie chciał oddać władzy? Oto możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie

Wygrana Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA jest właściwie pewna. Tyle, że nim dojdzie do jego zaprzysiężenia, czeka nas teraz wiele emocji.

Kogo by tu na koniec ułaskawić?

Po pierwsze, Trump na koniec swojej kadencji może chcieć jeszcze ułaskawić polityków ze swojego obozu, który zaliczyli zatargi z prawem.

Wyrok odsiaduje były szef jego kampanii wyborczej Paul Manafort. Zresztą tak samo jak doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn.

Tu jednak kończą się jego przywileje. Zaczyna się smutna dla niego procedura oddawania władzy.

Co wydarzy się w USA: krok po kroku

Najpierw 14 grudnia odbędzie się głosowanie w Kolegium Elektorskim. Właściwie jest formalnością. Większość z elektorów postawi na Bidena.

Już od początku 2021 r. rozpoczyna się zaś kadencja nowego Kongresu. Demokraci utrzymali większość w Izbie Reprezentantów. Nie jest jasne, co będzie miało miejsce w Senacie. Wybory uzupełniające pokażą, że czy to partia Bidena otrzyma pełnię władzy w USA, czy w izbie wyższej będzie miała przeciwwagę w postaci republikańskiej większości. Druga tura wyborów do Senatu w Georgii będzie miała miejsce początkiem stycznia. To jej wynik zadecyduje zdaniem ekspertów o przyszłości USA.

Z kolei 20 stycznia ma mieć miejsce inauguracja prezydentury Bidena.

Co jeśli Trump się zbuntuje?

Czy jednak wszystko potoczy się zgodnie z planem? Trump jeszcze latem sugerował, że wybory mogą zostać sfałszowane. Twierdził, że będzie to efektem głosowania korespondencyjnego. Nadal podtrzymuje tę narrację.

“Obserwatorzy nie zostali wpuszczeni do pokojów, gdzie liczono głosy. To ja wygrałem, zdobyłem 71 mln legalnych głosów. Stały się złe rzeczy, których nie pozwolono ujrzeć ludziom. Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Miliony pakietów do głosowania wysłano ludziom, którzy o nie nie prosili!” – napisał na Twitterze.

O tym, że sytuacja jest groźna, świadczą nawet głosy ekspertów.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie