Polityka i Społeczeństwo

Co się stało z publicznymi pieniędzmi na walkę z koronawirusem? KO rozpoczyna dziś kolejną kontrolę poselską

Robert Kropiwnicki

Politycy Koalicji Obywatelskiej (KO) rozpoczęli dziś kontrolę poselską w sprawie wydawania środków publicznych na walkę z koronawirusem. Chodzi m.in. o Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. 

Śledztwo KO

Posłowie Aleksandra Gajewska i Robert Kropiwnicki pojawili się dziś w kancelarii premiera. Kropiwnicki przypomniał przy tej okazji, że tzw. specustawa koronawirusowa nałożyła na rząd obowiązek składania Sejmowi sprawozdań z podjętych działań rządu związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.

– Rząd powinien co trzy miesiące przedstawiać Sejmowi sprawdzania z realizacji wszystkich działań covidowych. Tymczasem jednak nic się nie dzieje, kończy się sierpień, ustawa jest z marca, więc termin pierwszego sprawozdania minął w czerwcu – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej.

Dodał, że takie sprawozdanie powinno zawierać opis działań rządu związanych z epidemią koronawirusa. – Jakie środki, jakie fundusze przeznaczono? Jakie decyzje podjęto? – to wszystko powinno być wyjaśnione i przedłożone Sejmowi jako sprawozdanie – wyjaśnił.

Fundusz

Z kolei Gajewska dodała, że na mocy specustawy powołano Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. – W tym funduszu jest 100 mld złotych, którymi dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Zarządza tym rząd (…), ale czy premier to kontroluje? My dzisiaj tego nie wiemy. Nie wiemy na co zostały wydane te środki, nie wiemy kto z tych środków skorzystał, a wiemy doskonale jak ogromne są potrzeby – samorządów, przedsiębiorców. Za chwilę rozpocznie się rok szkolny. Wszyscy przygotowujemy się do tego, a nie mamy odpowiedzi, czy któryś z tych podmiotów mógł skorzystać ze środków tego funduszu – powiedziała.

Jej zdaniem fundusz wymaga dużej transparentności. – Kontrole prowadzone w Ministerstwie Zdrowia nakazują nam mieć szczególną ostrożność i chęć sprawdzenia tego. Nie możemy ufać rządowi. Mówimy: sprawdzamy. I dlatego dzisiaj rozpoczynamy cykl tych kontroli – wyjaśniła

Źródło: interia.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie