Polityka i Społeczeństwo

Co się stało? 2,5 miliona widzów straciło dostęp do TVN-u i Polsatu! Kurski triumfuje

Przez zmianę standardu nadawania aż 2,5 miliona widzów zostało skazanych na jedno źródło informacji – telewizję publiczną. Grupa Polsat, Grupa TVN, Kino Polska TV i Telewizja Puls będą domagać się rekompensat od Skarbu Państwa.

Poniedziałek był czwartym i zarazem ostatnim etapem wprowadzania zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Oznacz to, że od teraz, aby mieć dostęp do kanałów, które odbieraliśmy do tej pory, należy posiadać dekoder z systemem DVB-T2/HEVC lub telewizor wyprodukowany nie wcześniej po 2015 r.

Zmiana sygnału tv dla wybranych

Te zmiany spowodowały, że 2,5 mln widzów utraciło dostęp do m.in. telewizji TVN i Polsat. Dlaczego nowy system nadawania nie objął Telewizji Publicznej? Stało się tak dzięki decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które odroczyło zmianę nadawania TVP. Wytłumaczono to…względami bezpieczeństwa.

Urząd Komunikacji Elektronicznej podkreślił też “istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO realizuje Telewizja Polska S.A. we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX-3”.

TVP będzie miała więc komfort pełnego zasięgu aż do końca 2023 r. Roku, w którym odbędą się wybory parlamentarne. Można sobie tylko wyobrazić jak istotną rolę odegra propaganda np. w wydaniu “Wiadomości” – podkreślmy jeszcze raz – 2,5 mln widzów zostało aktualnie tylko informacjami płynącymi z TVP.

Grupa Polsat, Grupa TVN, Kino Polska TV i Telewizja Puls we wspólnym oświadczeniu poinformowały, że będą domagały się od Skarbu Państwa rekompensaty za straty związane z nadawaniem w starym standardzie naziemnym tyko kanałów TVP. – Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców – podkreślono w komunikacie.

Czytaj również:

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie