Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Co się dzieje w Kanadzie? Antyszczepionkowy protest paraliżuje stolicę, premier ewakuowany

meandering images

Antyszczepionkowe protesty w Kanadzie! Stolicę kraju sparaliżował tzw. Konwój wolności – kawalkada tysięcy pojazdów. Ze względów bezpieczeństwa premier kraju Justin Trudeau opuścił swój dom.

Ottawa, stolica Kanady, została najechana przez „Konwój wolności”. Tysiące – według szacunków nawet 50 tys – ciężarówek i samochodów sparaliżowały miasto w ramach protestu przeciwko obostrzeniom covidowym i obowiązkowym szczepieniom. Kawalkada pojazdów liczyła aż 70 km.

Protest rozpoczął się w zeszłym tygodniu z inicjatywy kierowców ciężarówek, na których nałożono nowe obostrzenia covidowe. Aby przekroczyć granicę kanadyjsko-amerykańską, musieli poddać się obowiązkowemu szczepieniu. Nie wszystkim się to spodobało – przeciwnicy obostrzeń zorganizowali w ramach protestu konwój z Vancouver do Ottawy. Do protestu zaczęły dołączać się inne grupy i tak „Konwój wolności” urósł do rozmiarów kilkudziesięciu tysięcy pojazdów, które sparaliżowały Ottawę.

Premier Kanady Justin Trudeau krytycznie wypowiadał się o protestujących. Nazwał ich „skrajną, niewielką grupą ludzi”.

Poglądy, które wyrażają, są niedopuszczalne i nie reprezentują punktu widzenia Kanadyjczyków, którzy wspierają siebie nawzajem i wiedzą, że kierowanie się nauką i zwiększanie ochrony każdego z nas to najlepsza droga, by zabezpieczyć nasze wolności, prawa i wartości – mówił Trudeau. W związku ze skalą protestu, ewakuowano z Ottawy premiera wraz z rodziną.

„Konwój wolności” uzyskał wsparcie Donalda Trumpa. Były amerykański prezydent stwierdził, że protest „dąży do przywrócenia wolności”.

Ci dzielni kanadyjscy kierowcy, na pewno o nich słyszeliście, stawiają czoła bezprawemu przymusowi szczepień. Robią więcej, by bronić także amerykańskiej wolności, niż nasi przywódcy – powiedział Trump. – Chcemy, by ci wspaniali kanadyjscy kierowcy ciężarówek wiedzieli, że wspieramy ich w działaniu. Zrobili naprawdę wielką rzecz – podkreślił były prezydent USA.

Źródło: WP, DoRzeczy

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie