Polityka i Społeczeństwo Wojna

Co się działo na Białorusi?! Mieszkańcy alarmują o tajemniczych eksplozjach. “Wystartowało 30 myśliwców”

Asatur Yesayants / Shutterstock

W środę późnym wieczorem pojawiły się doniesienia o tajemniczych wybuchach, które słychać było w białoruskich miastach.

Odgłosy wybuchów były słyszane przez mieszkańców m.in. Baranowicz, Stolina czy Słucka. Doniesienia o tajemniczych eksplozjach pojawiły się w środę późnym wieczorem. Pisała o tym m.in. białoruska dziennikarka Hanna Liubakowa.

W sieci pojawiły się też filmy, na których słychać wybuchy. Z kolei były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka poinformował o samolotach, które wystartowały z kilku białoruskich lotnisk.

W ciągu ostatnich trzech godzin około 30 myśliwców, samolotów transportowych i helikopterów wystartowało z białoruskich lotnisk w Baranowiczach, Homelu, Lidzie, Łunińcu! Sześć pocisków wystrzelono w pobliżu miasta Kalinkowicze. Wybuchy słychać w różnych miastach Białorusi – relacjonował Latuszka.

Mieszkańcy białoruskich miast zgłaszają odgłosy wybuchów. Film pochodzi ze Stolina, niedaleko granicy z Ukrainą – alarmował z kolei Frank Viacorka. – Łukaszenka poddał naród białoruski. Jest wspólnikiem Putina w wojnie z Ukrainą i powinien ponosić pełną odpowiedzialność – dodał doradca Swiatłany Cichanouskiej.

Późniejsze doniesienia wskazywały, że słyszane na Białorusi wybuchy to efekt ćwiczeń militarnych, które odbywają się w tym kraju. Serwis UkraineWorld, powołując się na przewodniczącego Komitetu Wykonawczego w Brześciu, przekazał, że w regionie odbywają się ćwiczenia artylerii.

Ukraińskie władze od dłuższego czasu ostrzegają jednak, że Rosja przygotowuje na terytorium Białorusi prowokację, atak pod fałszywą flagą, by wciągnąć ten kraj do wojny. W zeszłym tygodniu dowództwo ukraińskich sił powietrznych poinformowało w piątek, że rosyjskie samoloty zaatakowały białoruską osadę Kopani. Rosyjskie maszyny miały wlecieć na terytorium Ukrainy, a następnie zawrócić, by dokonać ostrzału.

Czytaj również:

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie