Gospodarka

Co się bardziej opłaca: IKE+ czy może ZUS? Eksperci doradzają

koronawirus
Flickr.com/PiS

Oszczędzający w OFE będą musieli wkrótce podjąć decyzję, gdzie trafią ich zebrane w funduszach środki.

IKE+ czy ZUS?

Przypomnijmy, że decyzję należy podjąć między 1 czerwca a 2 sierpnia.

Już na starcie mamy złą wiadomość. Wybór IKE+ oznacza potrącenie opłaty przekształceniowej.

To 15 proc. zebranych środków. W przypadku wyboru ZUS też nie jest różowo. Wypłacana w przyszłości emerytura będzie podlegała podatkowi dochodowemu.

Do tego dochodzi kwestia dziedziczenia. Temu podlegają tylko oszczędności na IKE+.

Jak sugerują eksperci, przejście do IKE+ opłacać będzie się mężczyznom w wieku od 18 do 45 lat. Powód? Chodzi o prawdopodobieństwo zgonu. Statystycznie śmierć przed osiągnięciem wieku emerytalnego jest u nich aż czterokrotnie wyższa niż w przypadku kobiet. W kwestii dziedziczenia prowokuje to jasne wnioski.

Na IKE+ mogą też zdecydować się osoby, które mają na swoich rachunkach w OFE wyższe kwoty, np. powyżej 50 tys. zł. Do tego ci przyszli emeryci, którzy mogą liczyć na wyższe przyszłe świadczenia.

A może jednak ZUS?

Opcja zusowska jest z kolei teoretycznie lepsza dla kobiet. Zwłaszcza tych, których przodkowie żyli dłużej.

W tym kierunku mogą też podążyć osoby mających problemy z obsługą zadłużenia. Środki na IKE+ nie są bowiem chronione przed zajęciami komorniczymi, podczas gdy te w ZUS tak.

Eksperci sugerują, że ZUS to też lepszy pomysł dla tych osób, które mają do emerytury mniej niż 5 lat. “W ich przypadku i tak większość środków z OFE została już przekazana w tak zwanym „suwaku” na dziedziczone subkonto w ZUS, mają bardzo wysokie prawdopodobieństwo dożycia do emerytury (aspekt dziedziczenia nie jest już tak istotny), a stopy zwrotu z subfunduszu powinny być niższe od poziomu waloryzacji konta” – sugeruje Business Insider.

Ponadto to ciekawa alternatywa dla osób, które wierzą, że w przyszłości istotnie podniesiona zostanie kwota wolna od podatku, a jednocześnie mają krótki czas do przejścia na emeryturę (do 10 lat), a oprócz tego mają na OFE ok. 50 000 zł.

Źródło: Business Insider 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie