Polityka i Społeczeństwo

Co Polacy sądzą o maseczkach i obostrzeniach? Ten sondaż pokazuje, że sporo się zmienia

Shawn Goldberg / Shutterstock.com
Shawn Goldberg / Shutterstock.com

Już ponad dwa miesiące żyjemy w cieniu pandemii koronawirusa. Na początku towarzyszył nam strach i niepewność, teraz, z biegiem czasu, wygląda na to, że przyzwyczailiśmy się do sytuacji. Tak przynajmniej wynika z nowego sondażu.

Badanie nastroju Polaków przeprowadziły firmy NEUROHM i Brad Consulting na zlecenie Onetu. Polaków zapytano o ich stosunek do obowiązku noszenia maseczek i nałożonych przez rząd obostrzeń. Wyniki wskazują, że nasi rodacy już nauczyli się żyć w nowej rzeczywistości. Większość spraw załatwiają online, a przymusowa izolacja sprawiła, że bardziej doceniają możliwość spaceru i kontaktu z naturą.

Maseczki? Niekoniecznie

Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych towarzyszy nam już od trzech tygodni. Polacy wciąż nie są przekonani do słuszności tego rozwiązania. Wśród ankietowanych dominuje postawa sceptyczna. 34 procent pytanych nie jest przekonana, że zasłanianie twarzy zabezpieczy przed zakażeniem. Tylko 16 procent jest pewna, że zakładając maseczkę, chroni innych przed chorobą. Gdyby nie obowiązek, Polacy sami z siebie w większości maseczek by nie zakładali.

Badanie wskazuje, że liczba osób, które wciąż przestrzegają wszystkich rządowych restrykcji, spadła aż o 10 punktów procentowych. Spadek w porównaniu do końca marca jest olbrzymi – to aż 30 punktów procentowych. Dziś zaledwie 37 procent pytanych zapewnia, że stara się pozostać w izolacji i nie wychodzi z domu bez potrzeby. W pierwszym badaniu taką postawę deklarowało aż 64 procent. Co ciekawe, swobodniejsze traktowanie obostrzeń nie oznacza, że Polacy czują się bezpiecznie. Tylko 9 procent jest przekonanych, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce ulega poprawie.

Doceniamy naturę

Przymusowa izolacja sprawiła, że Polacy bardziej doceniają możliwość przebywania na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą. Potwierdza to aż 62 procent ankietowanych. Szczególną tęsknotą za podróżami i spacerami wyrażają osoby młode.

Polacy powoli przyzwyczajają się do sytuacji i starają zaadaptować do nowych warunków. Pytani tylko, czy „nowa rzeczywistość” pozostanie z nami na zawsze, czy jest tylko stanem przejściowym. 54 procent ankietowanych jest zdania, ze zmiana stylu życia będzie konieczna, w tym aż 29 procent jest tego pewna. Aż 82 procent Polaków uważa, że musimy nauczyć się współistnieć z koronawirusem.

Źródło: Onet
Źródło: Onet

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie