Kultura Po godzinach

Ciąg dalszy afery “Zero punktów od Ukrainy.” Ukraińska jurorka pokazała coś, co…tylko podgrzało atmosferę wokół Eurowizji

Ukraińska jurorka 66. Konkursu Piosenki Eurowizji Irina Fediszin zamieściła w sieci kartę do głosowania. Miała na niej rzekomo przyznać Krystianowi Ochmanowi 10 punktów. Jak twierdzi, nie rozumie, dlaczego nasz reprezentant nie otrzymał od Ukrainy żadnego punktu. Problem w tym, że eurowizyjni jurorzy nie przyznają reprezentantom punktów, ale miejsce, które ich zdaniem powinni zająć.

Żal do Ukrainy

Polacy są zawiedzeni tym, że ukraińskie jury nie głosowało na naszego reprezentanta na konkursie.

Sprawę skomentował teraz przewodniczący składu jurorskiego. “Żaden członek jury nie miał możliwości wpływać na decyzje innych, tym bardziej na decyzje przewodniczącego. Dlatego Polska i inne kraje otrzymały tyle punktów, na ile zasłużyły w opinii każdego z sędziów. Nikomu za to nie zapłacono. Nikt nie miał żadnych preferencji ani innych zachęt” — napisał Wadim Lisica.

Do sprawy odniosła się też piosenkarka Irina Fediszin. Pokazała też swoją kartę do głosowania. Z niej wynikało, że przyznała Ochmanowi 10 punktów. “Sytuacja z Polską nie jest przyjemna nie tylko dla was, ale także i dla mnie. Gdybym była po stronie głosującej publiczności, też byłabym bardzo zła. Bo mimo tego, że Eurowizja wciąż jest “niby” apolitycznym konkursem, trudno się odwrócić, gdy w twoim kraju jest wojna, a najbardziej pomocną dłoń wyciąga do ciebie Polska. Kiedy zobaczyłam takie wyniki, dla mnie też był to szok” — dodała. “Żaden członek jury nie wiedział, ile punktów komu przyznano, bo każdy w formularzu zaznaczył swoje punkty samodzielnie. Nie wolno o tym dyskutować, bo głosowanie jest legalnie rejestrowane pod nadzorem notariusza i podlega odpowiedzialności prawnej. Następnie wszystkie punkty są sumowane przez organizatorów” — napisała.

Jak liczy się głosy?

Tyle że jurorzy nie głosują na wybrane piosenki, a oceniają wszystkie pozycje. W praktyce ustalają więc swoje własne rankingi, które potem łączy się wg specjalnego algorytmu i przelicza na punkty w skali eurowizyjnej.

Czytaj również:

Źródło: Facebook

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie