Polityka i Społeczeństwo

Chaos decyzyjny w szkołach. Dyrektorka szkoły dzwoniła 226 razy do Sanepidu, zanim się dodzwoniła

Pandemia
Shutterstock

Coraz większych rozmiarów przybiera dramat nauczycieli. Ponad 200 telefonów do sanepidu, aby cokolwiek zgłosić, to obraz pracy dyrektorów szkół.

Wśród nauczycieli są już pierwsze przypadki zgonów na Covid-19 po wrześniowym otwarciu szkół. 30-letni nauczyciel oraz 44-letnia nauczycielka są pierwszymi ofiarami Ponurego Kosiarza, który wkroczył do szkół – To najpewniej pierwsze przypadki śmierci nauczycieli po wrześniowym otwarciu szkół. Obawiamy się, że te osobiste tragedie mogą mieć daleko idące konsekwencje nie tylko w tych gminach i szkołach – mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

Jedynym scenariuszem, który otrzymaliśmy w sierpniu, bo wtedy bodajże ministerstwo zaczęło się za to brać, było “damy radę”.

Nie dajemy – mówi w rozmowie z TVN24 Iga Kazimierczyk z Fundacji “Przestrzeń dla edukacji”. Z powodu Covid-19 na nauczanie zdalne lub hybrydowe przeszło już miesiąc temu 200 placówek. Teraz jest ich ponad tysiąc i będzie ich przybywać.

Przybywa nauczycieli, którzy są na kwarantannie lub na zwolnieniu zdrowotnym –  Każdej minuty boję się, czy nie wykona ktoś telefonu do mnie, że mam kolejny dodatni przypadek w szkole. Będziemy zmuszeni całą szkołę przerzucić na zdalne nauczanie po to, żeby za chwilę wrócić do szkoły, przez chwilę pochodzić i zaraz dowiemy się o kolejnym przypadku dodatnim – mówi Magdalena Prokaryn-Dynarska, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 1 w Łodzi.

Dyrektorzy szkół nie mogą podejmować decyzji o zmianie trybu nauczania. Muszą mieć na to zielone światło z sanepidu, a tam nie da się dodzwonić. Dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 2 w Krakowie w ciągu jednego dnia wykonała 226 telefonów – Już mam kolejne zgłoszenie o innym przypadku w innej klasie, i rozpoczynam od początku całą procedurę – opisuje Jolanta Gajęcka.

Źródło TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie