Polityka i Społeczeństwo

Ceny rosną w Polsce jak szalone. Polacy wiedzą, kto ponosi za to odpowiedzialność [Sondaż]

Po tym skandalu Polacy chcą dymisji ministra. Takiej miażdżącej oceny rząd się nie spodziewał
fot. W. Kompała / KPRM

Inflacja i wzrost cen stały się elementem gospodarczej codzienności Polski. Mierzone zgodnie z unijnymi standardami (HICP) ceny wzrosły w styczniu o 3,8 proc. według danych Eurostatu. Miesiąc wcześniej wzrost wynosił 3 proc., szybciej ceny rosną tylko na Węgrzech i w Rumunii. Jaka jest tego przyczyna? Pracownia SW Research na zlecenie Rzeczpospolitej przeprowadziła w tym zakresie badanie opinii społecznej.

Dziennikarze “Rzeczpospolitej” co miesiąc mierzą, o ile wzrósł koszt zakupu podstawowych produktów. Przygotowują zestawienie produktów codziennego użycia dla hipotetycznej czteroosobowej rodziny. W grudniu koszt takiego koszyka poszybował w górę aż o 8,3 proc. To odczuwalne obciążenie dla kieszeni Polaków.

Według szacunków GUS w styczniu inflacja wzrosła do 4,4 proc. rocznie, miesiąc wcześniej wynosiła o jeden punkt procentowy mniej. Tak wysoka była w szczycie kryzysu gospodarczego dziewięć lat temu. Polskie gospodarstwa domowe odczuły więc wyraźnie spadek wartości nabywczej pieniędzy, które zarabiają. SW Research zapytało ich o powody tej sytuacji.

Większość badanych, 51,1 proc. stwierdziło, że podstawową przyczyną wzrostu cen jest polityka rządu. Kolejne 13,1 proc. wiąże wzrosty także z polityką, ale na skalę globalną. Natomiast 29 proc. badanych wskazało obydwie te przyczyny jako powód wzrostu inflacji.

źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie