Polityka i Społeczeństwo

CBA bierze się za niepokornego sędziego. Zemsta prezes Trybunału Konstytucyjnego?

CBA bierze się za niepokornego sędziego. Zemsta prezes Trybunału Konstytucyjnego?

Były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Stanisław Biernat nie ma teraz łatwego życia. Po zakończeniu kadencji prezesa TK przez sędziego Andrzeja Rzeplińskiego to na nim skupiła się cała ofensywa pisowskiej władzy, która przejęła ten najważniejszy z punktu widzenia praworządności organ sądowy w Polsce. Teraz, choć i jego kadencja już upłynęła, a sam sędzia Biernat jest już sędzią w stanie spoczynku, to wobec niego ofensywa nie ustaje.

Jak donosi portal TVP Info, Centralne Biuro Antykorupcyjne zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o przekazanie kopii dwóch oświadczeń majątkowych, jakie sędzia Stanisław Biernat powinien według prawa złożyć w 2017 r. Oświadczenie coroczne sędzia złożył w marcu, jednak według ustawy powinien złożyć kolejne również w czerwcu, na zakończenie kadencji.

Prośba szefa CBA została skierowana do biura Trybunału już na początku sierpnia i trudno nie odnieść wrażenia, że cała akcja została starannie przygotowana. Niewątpliwie sędzia Biernat, poprzez swoje niedopatrzenie i niezłożenie oświadczenia majątkowego po odejściu z TK w terminie daje dziś władzy i podległym jej służbom ostrą amunicję.

To, że CBA z bardzo dużą starannością zajmie się sprawą, jest więcej niż pewne. Niezależnie od tego, czy w oświadczeniu majątkowym znajdą jakiekolwiek nieprawidłowości, to z pewnością ustalenia będą przez rządowe media wałkowane przy pomocy półsłówek, półprawd i insynuacji. Wszystko po to, by pokazać sędziego Biernat w możliwie najgorszym świetle jako symbol wszystkiego złego, z czym Prawo i Sprawiedliwość chce w sądownictwie walczyć.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że w najbliższym czasie prezes TK Julia Przyłębska ma ogłosić wyniki audytu przeprowadzonego po przejęciu władzy nad Trybunałem. Już dziś zapowiada, że usłyszymy o wielu nieprawidłowościach, których dopuszczać się mieli poprzednicy. Wnioskując z sytuacji, jaka dotknęła sędziego Biernata, można mieć podejrzenie, że posłuszeństwo sędziów wybranych przed objęciem władzy w Sejmie przez PiS zechce wymusić właśnie poprzez stwarzanie wrażenia zagrożenia ze strony służb i prokuratora. Inaczej mówiąc stosować będzie najgorsze z możliwych sposobów zarządzania pracownikami.

Źródło: TVP.Info

fot. http://trybunal.gov.pl/

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie