Polityka i Społeczeństwo

Cała Polska widziała, ale nie prokuratura. Kaczyński i jego świta nie złamali zakazu zgromadzeń 10 kwietnia

10 kwietnia miał miejsce rajd smoleński w wykonaniu polityków Prawa i Sprawiedliwości. Pod warszawskim pomnikiem zgromadzili się łamiąc wszystkie zasady bezpieczeństwa, nałożone na obywateli w związku z epidemią koronawirusa. Jarosław Kaczyński pomimo zakazu wstępu na cmentarze, wjechał limuzyną na nekropolię powązkowską. Wszystko tłumaczono “uroczystościami państwowymi”.

W rocznicę wypadku pod Smoleńskiem na Wawel zjechała grupa w składzie: Ryszard Terlecki, Beata Szydło, Jadwiga Emilewicz, Andrzej Adamczyk, marszałek województwa Witold Kozłowski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i prezydencki minister Wojciech Kolarski. Dziennikarzy i fotoreporterów nie wpuszczono na dziedziniec zamku z powodu panującej epidemii – przypomina Wyborcza.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK), złożył w krakowskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Przestępstwo polegało na złamaniu zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń, wynikających z przepisów ustawy o zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, a także spowodowania zagrożenia epidemiologicznego dla zdrowia wielu osób.

Prokuratura w Krakowie odmówiła wszczęcia śledztwa. Wyborcza zapoznała się z uzasadnieniem – Z uwagi na lakoniczną treść pisma, opartą li tylko na doniesieniach medialnych – brak jest podstaw do wszczęcia procedury prawnokarnej pod kątem zaistnienia ewentualnych przestępstw(…)sam fakt subiektywnego odbioru relacji medialnych nie jest wystarczający do zainicjowania postępowania karnego – pisze prokuratura. Konrad Dulkowski z OMZRiK odniósł wrażenie, że to prywatna korespondencja prokuratora – Nie wiadomo, w jakim trybie została udzielona odpowiedź. Na pewno to nie jest postanowienie – mówi gazecie. Będzie zażalenie.

Źródło Gazeta Wyborcza, zdjęcie: Wende Images/Shuttterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie