Polityka i Społeczeństwo

Były wiceminister nauki zdradza prawdę o działaniach rządu PiS ws. pandemii. O wszystkich decyzjach decydował TEN czynnik

Flaga
Shutterstock

Prof. Wojciech Maksymowicz, były wiceminister nauki, ujawnia powody swojego odejścia z rządu. Na rynku ukazał się wywiad–rzeka z lekarzem: “Propaganda, która zabija. Kulisy walki z pandemią w Polsce”.

Maksymowicz odsłania kulisy walki z COVID-19

Prof.

Wojciech Maksymowicz nie kryje, że za jego decyzją odejścia z rządu “stała narastająca niezgoda na to, co się dzieje w rządzie w sprawie walki z pandemią”.

Rząd skupił się na propagandzie, która wpływała na decyzje dotyczące walki o zmniejszenie liczby zakażeń i zgonów. Po wzorcowych działaniach z marca 2020 roku, gdy udało nam się zdusić pandemię i zapobiec tragedii, nastąpiły tygodnie i miesiące, w których priorytet miało nie zdrowie i życie Polaków, ale słupki poparcia PiS. To sondaże decydowały o tym, czy i jakie środki bezpieczeństwa wprowadzi władza – mówi.

Ponoć rządy PiS ogólnie są skupione na badaniu opinii publicznej.

Ja miałem nadzieję coś zmienić. Niestety widziałem wiele rzeczy, które robiono tylko dla propagandy. Tak było na przykład z likwidacją gimnazjów, albo z dodawaniem słowa “narodowy” do nazwy każdej instytucji czy inicjatywy – dodaje lekarz-poseł.

Jak walczyć z pandemią?

Jak wyjaśnia, kluczem do pokonania pandemii jest szerokie badanie populacji.

Chodziło o to, by zamiast lockdownów robić szeroki przesiew tak, by osoby zakażone, nawet jeśli nie mają objawów, wiedziały, że powinny się odizolować, by nie zakażać innych. Szerokie testowanie jest kluczowe, jeśli chcemy zdusić tę epidemię i ograniczyć liczbę ofiar – tłumaczy.

Dlaczego rząd robił coś innego?

– Myślę, że finanse są ważne, ale nie decydujące. Obawiam się, że istotną rolę odgrywa czynnik propagandowy. Rządzący wolą pokazywać zaniżoną liczbę zakażeń. To po prostu wygląda lepiej – odpowiada.

Jego zdaniem “na szczytach władzy mamy klub dyskusyjny zamiast przywództwa”.

– Liczy się tylko władza i jej utrzymanie – bez względu na koszty. Nie o taką Polskę walczyłem i będę walczyć – dodał.

Źródło: NaTemat.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie