Polityka i Społeczeństwo Wojna

Były premier Rosji zdradza, co mogłoby zniszczyć Putina. “Jest zdumiony i zszokowany”

Michaił Kasjanow był premierem Rosji w latach 2000-2004. Teraz wypowiada się o tym, co dzieje się na Ukrainie.

Kasjanow mówi o Putinie

Kasjanow był jak na standardy Rosji nazbyt liberalny, m.in. krytykował aresztowania przeciwników reżimu, takich jak Michaił Chodorkowski. Został zdymisjonowany przez Putina i stał się opozycjonistą. Teraz w wywiadzie dla Bilda wyjaśnia, jak działa kremlowski reżim.

Teraz, po ataku na całą Ukrainę, Zachód zareagował jednogłośnie: sankcje, zakaz importu i izolacja to konsekwencje dla Rosji. To wszystko ku zaskoczeniu Putina – mówi Kasjanow. – Jest zdumiony i zszokowany jednością UE i partnerów transatlantyckich – dodaje.

Tyle że dodaje, że Zachód wcześniej popełniał wielkie błędy.

W 2008 r. można było rozpocząć rozmowy o przyjęciu Ukrainy do NATO, ale ówczesna kanclerz Angela Merkel była temu niechętna. Zachód może teraz jedynie pomóc w dostawach broni – mówi były premier Rosji.

Kasjanow twierdzi też, że kluczem do uzyskania przewagi w wojnie jest tzw. strefa zakazu lotów nad Ukrainą. Chodzi o to, by pozbawić Rosję myśliwców, które powodują, że armia rosyjska ma przewagę. W praktyce, jeśli po ustanowieniu strefy zakazu Putin pozwoliłby swoim samolotom nadal latać, zachodnie odrzutowce mogłyby przechwycić rosyjskie bombowce.

Jednak sankcje!

Oczywiście istnieje ryzyko, że powyższe doprowadziłoby do III wojny światowej. Bardziej prawdopodobne zdaniem byłego premiera Rosji jest więc rozszerzenie sankcji gospodarczych.

Putin znajduje się pod ogromną presją z powodu ostrych sankcji gospodarczych – analizuje były premier Rosji. Dodaje, że restrykcje te “odczują wszyscy Rosjanie”. – Tylko dostawy ropy i gazu na Zachód utrzymywały rosyjską gospodarkę przy życiu – podkreśla.

Zauważa, że na tym polu wszystko zależy do Niemiec.

Dodał, że Zachód nie powinien polegać na przewrotach wojskowych i zbuntowanych oligarchach. To gospodarka może zniszczyć reżim Putin.

Czytaj również:

Źródło: Bild

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie