Było chwilę po 17:00, gdy Kaczyński obwieścił to ze sceny. „Polakom się należy”
Screenshot: YouTube/Prawo i Sprawiedliwość
Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zrobi wszystko, by napisać nową Konstytucję. – To będzie znak tego, że mamy już nową Polskę! – zapowiedział na spotkaniu z fanami i działaczami PiS.
Jarosław Kaczyński od tygodni, jeśli nie od miesięcy zapowiada wielkie zmiany, które dotyczą nas wszystkich. Prezes PiS przekonuje, że potrzebna jest nowa Konstytucja. To wpisuje się w narrację ugrupowania z Nowogrodzkiej. PiS już wiele lat temu twierdziło, że należy zbudować IV Rzeczpospolitą i zastąpić konstytucję z 1997 roku inną ustawą zasadniczą. Po wygranej w wyborach prezydenckich Karola Nawrockiego, środowisko PiS wyraźnie się w tej sprawie rozochociło.
PiS chce nowej Konstytucji
– Konstytucja powinna jasno określać, kto odpowiada za politykę zagraniczną – albo prezydent, albo Rada Ministrów – zapowiadał jeszcze w lipcu poseł PiS Krzysztof Szczucki. – Przecież kiedyś Donald Tusk mówił, że bycie prezydentem oznacza „pilnowanie żyrandola”. Jeżeli więc prezydent ma być wybierany bezpośrednio, to powinien mieć także istotne kompetencje, takie, które by ten mandat społeczny pozwalały mu wykorzystać – dodawał.
Teraz Jarosław Kaczyński w ramach objazdu kraju i dziękowaniu za głosowanie na Karola Nawrockiego, wylądował w Łodzi. Prezes w swoim wystąpieniu znowu mówił o nowej Konstytucji, padły nawet konkretne zapowiedzi i deklaracje.
– Stoi przed nami ogromnie trudny problem. To sprawa nowej Konstytucji. Ta, która jest, ma fatalną konstrukcję. Potrzebna jest nowa Konstytucja, która będzie podstawą nowej organizacji państwa, ale będzie także podstawą czegoś więcej. To będzie znak tego, że mamy już nową Polskę – przekonywał prezes PiS.
– Polakom należy się to, żeby być wśród najbogatszych państw europejskich, ale żeby to zrobić trzeba wykonać ten krok. Dziś Konstytucja jest łamana i deptana na wszelkie sposoby. Nowa Konstytucja musi wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia, bo w tej tego nie ma. To wymaga podjęcia ogromnego wysiłku. Zaczyna się przy końcu października dużą konferencją ekspercką, ale to będzie dopiero początek – mówił prezes.
– Musimy się ponownie zjednoczyć i zjednoczyć polski obóz patriotyczny. Musimy doprowadzić do tego, żeby Polska naprawdę się zmieniła. Wtedy ma przed sobą wielką przyszłość i to jest nasz cel. I to musi być nasz wspólny cel. Kto jest gotów współpracować z Platformą Obywatelską, tego w obozie patriotycznym być nie może – podsumował Kaczyński. Słuchając wzajemnych przytyków na linii Kaczyński – Mentzen i Ziobro – Morawiecki można być spokojnym, że do żadnego zjednoczenia nie dojdzie. Ale do wyborów jeszcze dużo czasu…
💬 Prezes PiS J. Kaczyński @OficjalnyJK: Musimy się ponownie zjednoczyć i zjednoczyć polski obóz patriotyczny. Musimy doprowadzić do tego, żeby Polska naprawdę się zmieniła. Wtedy ma przed sobą wielką przyszłość i to jest nasz cel. I to musi być nasz wspólny cel. Kto jest gotów… pic.twitter.com/QQfeYfnhIC
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) September 22, 2025
Źródło: X
Jedna odpowiedź na Było chwilę po 17:00, gdy Kaczyński obwieścił to ze sceny. „Polakom się należy”
Pisownia….Polska nie jest wasza…..tylko normalnych POLAKÓW