Po godzinach

Burza o rondo im. WOŚP. Nie uwierzycie, jakich argumentów użyli radni PiS, by odrzucić nazwę

Murem za Owsiakiem! Poprawność polityczna to droga donikąd
Fot. Magda Weidner

Ursynowscy radni pokłócili się. To oczywiście nic nowego, ale ciekawe jest to, o co poszło. A powodem był pomysł nazwania ronda przy ul. Płaskowickiej imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). W szczególności przeciwny temu jest radny PiS.

Pomysł spodobał się KO, zaś pomysłodawcami byli politycy z Warszawskiego Forum Samorządowego. Przeciwny był PiS.

Kłótnia o nazwę

Argumentacja PiS-u była jednak… zaskakująca.

– Wszelkie nadawanie nazw obiektom i ulicom nazwiskami ludzi jest restrykcyjnie rozpatrywane. Brany jest pod uwagę okres, który przypada od śmierci danej osoby. Nie mam żadnych zastrzeżeń wobec organizacji i cenię to, co WOŚP robi, ale otwieramy precedens. Dlaczego nie nazwać ronda imieniem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci? – argumentowała Katarzyna Polak z PiS, wiceprzewodnicząca rady.

Na zarzut odpowiedział burmistrz Robert Kempa z Koalicji Obywatelskiej.

To nie jest precedens. Jest rondo Unii Europejskiej przy Galerii Mokotów – odpowiedział.

Karolina Zdrodowska z KO żartowała zaś, że WOŚP będzie grała “do końca świata i o jeden dzień dłużej”. – W takiej sytuacji nigdy nie moglibyśmy jej uhonorować, więc proszę o zrobienie wyjątku – argumentowała.

Ta inicjatywa jest bardzo różnie oceniana, wzbudza kontrowersje. W duchu konsensusu i szukania porozumienia lepsze wydaje się niepodejmowanie tej uchwały – to z kolei Kamil Orzeł z Projektu Ursynów.

Kontratak PiS-u

Najzabawniej zrobiło się, gdy odezwał się radny Karol Radziwiłł z PiS.

– Ta organizacja jest żywa, tworzą ją ludzie, a ludzie mają naturę omylną i grzeszną. Wydaje się, że potencjał do skompromitowania się każdej organizacji jest ogromny. Znajdziemy się w sytuacji, że odejdzie aktualne kierownictwo, do którego – być może można mieć ogromne zaufanie, bo przez 20 lat nie ma tam ogromnych malwersacji finansowych – ale są to wielkie pieniądze, a tam gdzie są pieniądze, tam pojawiają się ludzie, którzy mogą to wykorzystać. W tej organizacji mogą pojawić się także tacy ludzie i ta organizacja może się rozpaść – mówił.

Dodał, że organizowany i finansowany przez WOŚP festiwal “Przystanek Woodstock” jest “przez ogromną część społeczeństwa negatywnie oceniany”, a WOŚP jest “politycznie aktywna”.

– Podzielam tę pewnego rodzaju ostrożność. Bo jeszcze niedawno wydawało się, że można było nazwać jakieś rondo nazwą Ministerstwa Zdrowia, a teraz jest już to niewyobrażalne – ripostował burmistrz, nawiązując do afery dot. ministra Szumowskiego. – Niech Pan radny wyjaśni, co Pan miał na myśli mówiąc o “niewielkich rozbieżnościach finansowych w rozliczeniach WOŚP”. Ja takich rozbieżności nie znam, nie wiem o żadnej sprawie, którą zajmowałyby się organy ścigania, poza wrednymi wpisami w mediach społeczniościowych – kontynuował Kempa.

Ostatecznie za pomysłem głosowało 18 radnych, przeciw 3, a wstrzymało się 4. Przeciwni byli radni PiS, Katarzyna Polak i Karol Radzwiłł, a także Kamil Orzeł z Projektu Ursynów.

Źródło: haloursynow.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie