Polityka i Społeczeństwo

Bunt w szeregach WOT? Terytorialsi tracą cierpliwość, chodzi o wypłaty. “Niewydolność finansowa dotyka nas od zawsze”

screen YT/ Wojska Obrony Terytorialnej

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej nie otrzymują pensji na czas, a zaległości zaczynają się piętrzyć. W jednostakch WOT tli się bunt.

Dwa tygodnie temu Onet.pl informował o zaległościach finansowych, jakie armia ma wobec żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Chodziło o 6. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, w której zaległości w wypłatach sięgają 6-8 tys. na żołnierza, a w skrajnych przypadkach wynoszą nawet 15 tys. zł na osobę. Dowódca brygady nie był w stanie wytłumaczyć żołnierzom, kiedy ten problem zniknie.

Portal wysłał pytania w tej sprawie do rzecznika WOT płk Marka Pietrzaka. Rzecznik przyznał, że wypłata należności to “systemowa słabość”. Zapewnił również, że zaległości nie mają charakteru powszechnego i dotyczą jedyne 6. Mazowieckiej Brygady OT. 

Ten fragment przelał czarę goryczy wśród żołnierzy, którzy odezwali się do Onetu. – Twierdzenie pana rzecznika o problemie wyłącznie w 6 mazowieckiej jest wierutnym kłamstwem i dezinformacją. Niewydolność finansowa dotyka nas od zawsze, na dzień dzisiejszy zaległość tylko wobec mnie wynosi 6 tys. zł – mówi żołnierz z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku. W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaległości wynoszą 24,5 tys. zł.

Niektórzy rzecznicy poszczególnych brygad OT przyznają w rozmowie z Onetem, że problem istnieje. Inni próbują kręcić w tej sprawie i deklarują, że wypłaty są realizowane na bieżąco. Stoi to w sprzeczności z informacjami jakie płyną od żołnierzy.

Jeden z byłych żołnierzy mówi w rozmowie z portalem, że za upominanie się o swoje pieniądze został wyrzucony z brygady. Dziennikarzom pokazał rozmowę na wewnętrzym komunikatorze w której upomina się o pieniądze i jest ganiony za to przez oficera. Kiedy następnego dnia stawił się do pracy, kazano mu opuścić teren jednostki.

Zaległości finansowe wobec żołnierzy WOT to nie wszystko. W artykule Onetu można przeczytać o kwitnącym w WOT nepotyzmie czy absurdalnych szkoleniach.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie