Branża gastronomiczna jest na skraju przepaści. Poseł Miszalski interweniuje

W czasie kryzysu gospodarczego konsumenci w pierwszej kolejności rezygnują m.in. z rozrywki i usług gastronomicznych (można w końcu gotować w domu). Obecnie widać zwłaszcza to drugie. Bez dużej obniżki cen energii elektrycznej i gazu problemy branży gastronomicznej będą się już tylko nasilać. Sprawą zajął się poseł Aleksander Miszalski.

Kryzys w gastronomii, poseł Aleksander Miszalski interweniuje

Problemem firm gastronomicznych jest zarówno spadek popytu na ich usługi, jak i wysokie ceny prądu i gazu. Do tego branżę współtworzą małe, rodzinne przedsiębiorstwa. W Sejmie mało kto się o nie upomina.

O narastających problemach branży postanowili jednak porozmawiać w sobotę 18 lutego politycy małopolskiej Platformy Obywatelskiej. Spotkanie na krakowskim Kazimierzu poprowadził przewodniczący lokalnych struktur PO oraz poseł na Sejm RP Aleksander Miszalski. Zaprosił takich ekspertów jak: Izabela Chyłek – aktywistka, managerka krakowskich restauracja, Weronika Smarduch – kontroler i analityk finansowy, specjalistka m.in. w branży Horeca oraz Andrzej Domański – główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego, analityk rynków finansowych.

Poseł Miszalski wskazał, że początków obecnych problemów należy szukać w czasie pandemii COVID-19.

Po pandemii koronawirusa branża gastronomiczna nie otrzymała odpowiedniego wsparcia, to przełożyło się na znaczącego pogorszenie płynności finansowej. A na to nakładają się obecne problemy – wysoka inflacja, rosnące koszty działalności, bardzo wysokie ceny energii i gazu. Do tego dochodzi wojna w Ukrainie, przez którą mamy spadek przyjazdu turystów do Krakowa i Małopolski – powiedział parlamentarzysta PO. Dodał, że od 30 do 60 proc. konsumentów ogranicza dziś wydatki na gastronomię i wyjścia do restauracji z powodu spadku dochodów i mniejszej siły nabywczej polskiej waluty.

Spotkanie nie zostało jednak ograniczone tylko do wskazania genezy problemu. W czasie rozmów padło wiele merytorycznych pomysłów, między innymi o ujednolicenie i obniżenie stawki podatku VAT.

Poseł Miszalski chce na bazie pomysłów, jakie padły w czasie dyskusji, stworzyć program ratunkowy dla gastronomii. Planuje też przygotować interpelacje poselskie, które wskażą władzy konkretne problemy branży. Ta bowiem jest chyba głucha na powyższe.

Ceny mediów

Z naszych rozmów z restauratorami jednoznacznie wynika, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na coraz trudniejsza sytuacją, są wysokie ceny energii elektrycznej i gazu – tłumaczył Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego.

Jak wskazał, ceny mediów dyktowane są przez państwowe monopole energetyczne. Nie jest to więc efekt działań sił wolnorynkowych.

Cena gazu, która dobija wielu polskich przedsiębiorców, spadła w ostatnich miesiącach w Europie o 80 procent. PGNiG, a właściwie Orlen, po naciskach posłów opozycji zgodził się na kosmetyczną obniżkę o 19 procent. Te cena nada są zdecydowanie za wysokie – dodał.

Z kolei Weronika Smarduch, kontroler i analityk finansowy specjalizujący się w branży hotelarskiej i gastronomicznej, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Małopolsce, tłumaczyła, że koszty zakupu artykułów spożywczych i wynagrodzeń w restauracjach dziś przekraczają już wskaźnik 60 proc. wszystkich kosztów działalności.

Ten wskaźnik wynosi już od 70 do 80 procent – podała.

To nie koniec. Poza działaniami posła Miszalskiego, rozmowa z przedsiębiorcami będzie kontynuowana 25 marca na pierwszym Kongresie Krakowskich Przedsiębiorców.

Źródło: krknews.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *