Kultura Polityka i Społeczeństwo

Sekielscy już zapowiadają kolejny film, który wstrząśnie polskim Kościołem. Sprawdzą, ile wiedział Jan Paweł II

Zabawa w chowanego

W sobotę bracia Sekielscy opublikują swój nowy film. „Zabawa w chowanego” podejmie trudny temat przestępstw seksualnych w polskim Kościele. Twórcy zapowiadają, że to nie jest ich ostatnie słowo. Pracują nad trzecim dokumentem, który może wywołać największą burzę. Skupi się bowiem na Janie Pawle II.

Długo oczekiwana premiera „Zabawy w chowanego” nastąpi 16 maja o godzinie 10:00. Podobnie jak głośne „Tylko nie mów nikomu”, film zostanie udostępniony za darmo na kanale YouTube braci Sekielskich. Pierwszy film zebrał już 23 mln wyświetleń, wstrząsnął opinią publiczną i wywołał szeroką dyskusję o postawie Kościoła wobec przestępców seksualnych w swoich szeregach. Jednak sam twórca krytycznie ocenia reakcję tych, których filmem wywołał do tablicy.

Politycy mieli usta pełne wielkich słów, oburzenia, zapewnień, że dobro dzieci jest dla nich najważniejsze, a przez ten rok poza przepychankami politycznymi nic się nie dzieje. Wielu hierarchów i znaczna część kościoła instytucjonalnego, niewiele zrobiła, aby zwrócić się w kierunku ofiar z empatią i zmienić swoje postępowanie – mówił Tomasz Sekielski w rozmowie z Radiem Zet. Czy „Zabawa w chowanego” osiągnie lepszy efekt? Sam Sekielski zapowiadał, że będzie to „mocny film”.

Pokazujemy, jak chowany jest oprawca, przenoszony z parafii na parafię. Gdy wybucha afera to ksiądz znika, ale pojawia się w innym miejscu. Z drugiej strony zabawa w chowanego to najbardziej popularna zabawa z czasów dzieciństwa – opowiadał na antenie Radia Zet.

Będzie trzeci film

Już teraz można się spodziewać, że ogromne kontrowersje wywoła trzeci dokument Sekielskich, w którym będą kontynuować wątek pedofilii w Kościele. Tym razem twórcy planują przenieść się poza granice Polski. Zbadają, co wiedział i jak zachowywał się Watykan w walce z przestępcami seksualnymi. Sekielscy chcą przyjrzeć się postawie Jana Pawła II w momencie, gdy w Kościele wybuchały skandale.

Będziemy robić film o Janie Pawle II. Będzie trzecia część, w której postaramy się znaleźć odpowiedzi na pytania: co wiedział, czego nie wiedział, co robił czego nie robił Jan Paweł II jeśli chodzi o walkę z przestępstwami seksualnymi, których dopuszczali się duchowni w trakcie jego pontyfikatu. To będzie film, który w gruncie rzeczy będzie rozgrywał się poza Polską. Będziemy dużo jeździć po świecie, mamy długą listę rozmówców – zapowiada Tomasz Sekielski.

Twórcy zbierają fundusze na produkcje filmu. Z potrzebnego miliona złotych zebrali już ponad 800 tysięcy. Cała produkcja, podobnie jak „Tylko nie mów nikomu” i „Zabawa w chowanego”, sfinansowana jest z wpłat internautów.

Źródło: Dziennik

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie