Gospodarka

Tyle firm planuje zwolnienia swoich pracowników. To badanie poraża

Shutterstock

Światowy kryzys gospodarczy na dobre się rozpoczął. Teraz czeka nas pierwsza fala uderzeniowa dotycząca bezrobocia. Według Konfederacji Lewiatan, jednej z największych organizacji pracodawców w kraju, w Polsce aż 69 proc. firm planuje redukcję etatów.

Nowe badanie Konfederacji Lewiatan pokazuje, w jakim stanie jest teraz rynek. Organizacja zapytała 800 firm o to, jakie skutki gospodarcze koronawirusa przewidują w kwestii swojej działalności. Odpowiedzi mrożą krew w żyłach.

Skutki epidemii

Prawie wszyscy przepytani przedsiębiorcy (95 proc.) odczuwają skutki epidemii dla swoich biznesów. Aż 55 proc. z nich uważa, że sytuacja jest bardzo poważna. Im mniejsza firma tym sytuacja ma być w najbliższej przyszłości gorsza. Wśród mikrofirm (to podmioty zatrudniające do 9 pracowników) w bardzo poważnej sytuacji znajduje się zgodnie a ankietą aż 63 proc. badanych.

Najbardziej przerażać może to, że aż 69 proc. pytanych zadeklarowało, że ma już w planach zwalnianie personelu.

Najgorsza sytuacja jest w firmach małych (71 proc. planuje redukcje) i średnich (80 proc.planuje redukcje). W sumie, w ciągu najbliższych 2 miesięcy, 54 proc. pytanych firm planuje zwolnić od 20 proc. do 50 proc. załogi – czytamy w badaniu Lewiatana.

Ekspert radzi, a rząd…

Z badania wynika, że sytuacja firm jest bardzo trudna i od szybkości uruchomienia instrumentów pomocy dla przedsiębiorstw zależeć będą decyzje jakie decyzje biznes podejmie – komentuje wyniki badania prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem rząd musi teraz szybko przygotować i wdrożyć w życie tarczę antykryzysową. Po drugie, jak sugeruje ekspert, im więcej firm i miejsc pracy obejmiemy pomocą, tym łatwiej będzie poradzić sobie z wychodzeniem z tej sytuacji i powrotem do normalności (o ile to ostatnie jest możliwe).

Co robi rząd?

I faktycznie obecna władza ogłosiła swoje pomysły dot. tego, jak walczyć z kryzysem. Nadal jednak nie wdraża ich w życie. Obecnie środki na nie są zbierane przez NBP w wyniku zadłużania państwa. Nadal jednak nie podjęto konkretnych działań, a te tu są najważniejsze. Liczy się każdy dzień, ale u szczytów władzy chyba tego nie rozumieją…

Źródło: Business Insider

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie