Polityka i Społeczeństwo

Błaszczak przejmuje obchody na Westerplatte. “Były wykorzystywane przez polityków totalnej opozycji”

Błaszczak stał za ośmieszeniem Andrzeja Dudy? Minister dokonuje zaskakującego wyznania
fot. P. Tracz/flickr

Mariusz Błaszczak triumfalnie ogłosił, że od tego roku organizatorem uroczystości obchodów różnicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte będzie Wojsko Polskie. Zdaniem Błaszczaka, obchody organizowane przez władze Gdańska były „wykorzystywane przez polityków totalnej opozycji”.

Błaszczak przejmuje obchody

Pod koniec lipca władze Gdańska zaskoczyła informacja, jakoby to Wojsko Polskie przygotowywało obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Szef ministerstwa obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował o tym na Twitterze. W odpowiedzi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, zaapelowała do Błaszczaka o uszanowanie tradycji.

Obchody na Westerplatte są ponaddwudziestoletnią tradycją miasta, zapoczątkowaną przez prezydenta Pawła Adamowicza.

Szef MON, będąc we wtorek w Gdyni, poinformował, że Wojsko Polskie będzie już stałym gospodarzem uroczystości na Westerplatte. Błaszczak stwierdził, że jest to gwarant, iż „obchody będą miały godny charakter”. Zdaniem szefa MON w ostatnich latach Westerplatte było „wykorzystywane przez polityków totalnej opozycji do politycznych wystąpień”.

Tak oceniam wystąpienie prezydent Dulkiewicz w ubiegłym roku, które wpisywało się niewątpliwie w kampanię wyborczą – stwierdził Błaszczak. Nawiązał tym do słów prezydent miasta, że „każda bowiem wojna, wojna państwa z państwem, wojna rządzących ze społeczeństwem (…), każda wojna jest zła”.

Oczywiście, zaprosimy na obchody kombatantów, zaprosimy weteranów, zaprosimy harcerzy – ze wszystkich związków harcerskich, zaprosimy przedstawicieli samorządu lokalnego, również marszałków województw – wszystkich województw Rzeczypospolitej Polskiej – zapowiedział szef MON.

Dulkiewicz: “Wierzę, że będzie tam miejsce dla każdego”

Jeżeli gospodarzem chce być minister Błaszczak, to oczywiście ma do tego prawo. Wierzę tylko, że będzie to uroczystość, na której będzie miejsce dla każdego, kto chce oddać hołd bohaterskim obrońcom Westerplatte – skomentowała sprawę prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że niezależnie od zaproszenia, pojawi się 1 września o 4.45 na Westerplatte.

https://twitter.com/Dulkiewicz_A/status/1293114271304491009

Do sprawy odniósł się Tomasz Siemoniak, szef MON w rządzie PO-PSL.

Gdy byłem ministrem obrony nigdy nie było jakichkolwiek problemów z Miastem Gdańsk organizującym obchody 1 września na Westerplatte. MON ustalał wspólnie z miastem szczegóły, a Wojsko Polskie stało w centrum uroczystości. Było godnie i z szacunkiem dla wszystkich. Czemu to psuć? – napisał Siemoniak na Twitterze.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie