Polityka i Społeczeństwo

Błaszczak chwali się zakupem używanych pojazdów dla polskiej armii, ekspert ma wątpliwości. “Jak to się wpisuje w plan modernizacji?”

Błaszczak stał za ośmieszeniem Andrzeja Dudy? Minister dokonuje zaskakującego wyznania
fot. P. Tracz/flickr

Wojsko Polskie pozyska od USA 300 używanych pojazdów MRAP Cougar 4×4. Według specjalistów przy haśle “modernizacja armii” należy postawić znak zapytania.

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że do polskiej armii trafią używane przez amerykańską armię pojazdy MRAP Cougar 4×4. – To sprawdzone pojazdy, używane w armii USA od wielu lat i na wielu misjach zagranicznych. Dzięki przyśpieszonej procedurze trafią do nas już w 2022 r. Kontrakt obejmuje także pakiet logistyczny i szkoleniowy – poinformował na Twitterze. Nie wiadomo za ile i jaki jest ich stan.

“Gazeta Wyborcza” poprosiła o opinię w sprawie planowanego zakupu wysokiego oficera Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony. – Kluczowe w informacji ministra Błaszczaka wydaje się słowo “pozyska”. Dużo tego rodzaju pojazdów Stany Zjednoczone pozostawiły w Afganistanie, bo nie opłacało się ich transportować do USA. Z punktu widzenia talibów koszt “pozyskania” był zerowy – mówi gazecie. Jak dodaje, jeżeli sprzęt mamy otrzymać prawie za darmo, to warto się nad nim zastanowić, ale podkreśla, “że na pierwszy rzut oka zakup wydaje się ryzykowny”.

Przypomina, że polska armia przejmowała już używany sprzęt od amerykańskiej armii i dotychczasowe doświadczenia z tym związane nie są zachęcające. Oficer zachodzi także w głowę, jak taki zakup/pozyskanie ma się do haseł o modernizacji armii.

– Nie mam pojęcia, jak ten zakup wpisuje się w plan modernizacji technicznej armii i co ma wspólnego z programem “Pegaz”, dotyczącym konstrukcji podobnych pojazdów. Nie słyszałem żadnej opinii sztabu generalnego w sprawie przydatności tych pojazdów w Polsce – mówi rozmówca “Wyborczej”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie