Polityka i Społeczeństwo

Biskupi zaczynają separować się od PiS

Fundusz Kościelny

Ostatnie sondaże pokazują spadek poparcia dla PiS oraz jego wzrost dla PO. Wraz ze zmianą dotychczasowej tendencji w preferencjach politycznych obywateli można również zaobserwować podobną zmianę w politycznych postawach biskupów. W ich homiliach podczas wielkanocnych mszy, nie można było usłyszeć słów wyrażających poparcie dla obecnej partii rządzącej. Czy oznacza to, że Episkopat zaczyna separować się od Kaczyńskiego, Macierewicza i Szydło?

W Poznaniu uaktywnił się abp Paetz

Abp Paetz z abp Gądeckim, przewodniczącym Episkopatu Polski, koncelebrował mszę świętą w poznańskiej katedrze w Wielki Czwartek.

Paetz jest bohaterem największego skandalu homoseksualnego w polskim Kościele. W 2002 roku został publicznie oskarżony przez katolickie media o molestowanie seksualne kleryków oraz o sutenerstwo homoseksualne. W rozmowach z mediami chwalił się nawet fotografiami, przedstawiającymi go w „półnagim stroju” z papieżem Pawłem VI. Wielu znawców papiestwa uważa, że Paetza wiązały z Pawłem VI osobiste relacje.

Uaktywnienie Paetza przez Gądeckiego można interpretować jako sygnał skierowany przez Kościół do lobby homoseksualnego w polskiej polityce. Katolicki lud w Polsce jest ksenofobiczny. Dlatego też wspólne koncelebrowanie mszy przez abp Gądeckiego z największym grzesznikiem polskiego Kościoła, abp Paetzem stanowi akt wyrażający postawę dezaprobaty wobec postaw ksenofobicznych w polskim społeczeństwie, szczególnie wśród sympatyków PiS.

Wątek sutenerstwa homoseksualnego stanowi element narracyjny ostatniej afery, w jaką został uwikłany Kaczyński przez Macierewicza i skandalistę Stonogę. W nagraniu opublikowanym na portalu Youtube, Kaczyński został oskarżony przez rozmówcę Stonogi o „paranie się razem z Misiewiczem sutenerstwem homoseksualnym”. Wspólne wystąpienie podczas mszy najważniejszego w kraju kapłana, abp Gądeckiego, z największym skandalistą seksualnym w polskim Kościele można zinterpretować jako wyraz postawy solidarności z homoseksualnym lobby w partii Kaczyńskiego. Przewodniczący Episkopatu złamał bowiem papieski zakaz publicznego odprawiania mszy, nałożony na Paetza. Zgodnie z katolicką nauką o grzechu, homoseksualizm jest klasyfikowany jako grzech sodomii, wołający o pomstę do nieba.

Wystąpienie Hosera w TVP Info

W TVP Info wystąpił abp Hoser, który powiedział, iż Kościół może podjąć się misji mediacyjnej pomiędzy zwaśnionymi stronami w polskiej polityce. Oznacza to, że biskupi chcą godzić PiS i PO. Taka wypowiedź katolickiego hierarchy, kojarzonego przez obywateli ze zdecydowanym popieraniem Kaczyńskiego i Rydzyka oraz z postawą  nienawiści do liberałów, może zostać odebrana w środowiskach PiS jako zdrada polityczna. Skoro Hoser chce mediować pomiędzy PiS i PO, to oznacza to, że Episkopat nie życzy sobie dalszej eskalacji konfliktu politycznego w Polsce.

Słowa Hosera, że „potrzeba nam, jak tlenu, zupełnie nowej orientacji, gdzie widać, iż władza staje się służebna, a nie egoistyczna, egocentryczna”, są wyrazem dezaprobaty wobec poczynań Kaczyńskiego i Szydło. Episkopat za pośrednictwem Hosera zarzuca pisowskiej władzy egoizm i egocentryzm, czyli „łupienie politycznej konkurencji”.

Czy Kościół w Polsce przeraził się liberalnych antyklerykałów?

10 kwietnia, tydzień przed Wielkanocą, odbyły się wybory prezydenta Stargardu. Obie zwaśnione partie, PiS oraz PO, wystawiły swoich kandydatów. Frekwencja wyniosła 49%. Kandydat niezależny znokautował reprezentantów PiS oraz PO, uzyskując 87.5% poparcie. Przedstawiciel partii rządzącej uzyskał jedynie 10.5%  głosów, nokautując kandydatkę PO, która uzyskała wynik nie przekraczający 2% głosów.

Wyniki wyborów w Stargardzie, mieście, w którym kościoły raczej „świecą pustkami”, pokazują to, że polskie społeczeństwo oczekuje na nową siłę polityczną, neutralną w stosunku do partii rywalizujących o względy Kościoła.

Po stargardzkich wyborach, biskupi uświadomili sobie fakt, iż poza partią Kaczyńskiego, Kościół nie posiada odwodów na politycznej scenie. W wypadku katastrofy politycznej PiS, partia Schetyny może okazać się za słabą siłą, aby skutecznie reprezentować interesy Kościoła. Dlatego podczas Wielkanocy, Hoser ostrzegł PiS przed eskalacją konfliktu z PO, zaś Gądecki dał do zrozumienia, że w razie anty-homoseksualnych ataków na Kaczyńskiego, Kościół nie pozostawi go bez parasola ochronnego.

Puenta: monetyzacja „katolickiego brandu”

Treść wielkanocnych homilii pokazuje, że Kościół zaczyna wzmacniać pozycję PO, dystansując się od strategii politycznej PiS. Nie oznacza to jednak tego, że biskupi przestaną popierać Kaczyńskiego. W interesie „katolickiego brandu” jest bowiem wzmacnianie pozycji obu konkurujących partii, aby wzmocnić proces rywalizacji pomiędzy nimi o względy Kościoła. Owocem praktyk konkurowania o względy kapłanów katolickich jest bowiem monetyzacja „katolickiego brandu”. Jeśli zabraknie platformerskiej alternatywy dla PiS, to w razie katastrofy partii Kaczyńskiego, finansowe eldorado Kościoła w Polsce może szybko przemienić się w „upadły koncern”.

Misiewicz, Macierewicz i skandalista Stonoga

fot. flickr/ Kancelaria Senatu

***

Wojciech Krysztofiak (dr hab.) – autor prac naukowych w międzynarodowych, renomowanych czasopismach: „Synthes”, „Foundations of Science”, „History and Philosophy of Logic”, „Semiotica”, „Axiomathes”, „Husserl Studies”, badacz finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (dwukrotnie); specjalista w zakresie mentalnych mechanizmów prefabrykowania narracji.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Wojciech Krysztofiak

Wojciech Krysztofiak (dr hab.) – autor prac naukowych w międzynarodowych, renomowanych czasopismach: „Synthes”, „Foundations of Science”, „History and Philosophy of Logic”, „Semiotica”, „Axiomathes”, „Husserl Studies”, badacz finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (dwukrotnie); specjalista w zakresie mentalnych mechanizmów prefabrykowania narracji.

Media Tygodnia
Ładowanie