Polityka i Społeczeństwo

Biskup z filmu Sekielskich trafił pijany do szpitala. Jest reakcja Episkopatu

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Na początku czerwca biskup Edward Janiak trafił do szpitala z podejrzeniem udaru, na miejscu okazało się, że był pijany – informowały ostatnio media. – Opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć – skomentował sprawę Episkopat.

Biskup Edward Janiak pojawia się w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Dokument, który miał premierę 16 maja, opowiada o przestępstwach seksualnych w Kościele. Postać biskupa Janiaka kojarzona jest z tuszowaniem pedofilii. W filmie padają konkretne zarzuty, potwierdzone zeznaniami świadków a także nagraniem rozmowy między nim a rodzicami jednej z ofiar.

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, 2 czerwca biskup Janiak trafił na oddział ratunkowy do szpitala w Kaliszu.

Wezwano pogotowie, gdyż podejrzewano u hierarchy udar. Jak podaje „Gazeta”, duchowny miał problemy z wysławianiem się, ciężko było nawiązać z nim kontakt.

Według „Gazety” wykonane w szpitalu badania – łącznie z tomografią mózgu – wykluczyły udar. Przyczyna złego stanu okazała się bardziej prozaiczna. Biskup miał we krwi aż 3,44 promila alkoholu. Ostatecznie hierarcha opuścił szpital około 3 w nocy.

O sprawie zrobiło się głośno, gdy została opisana przez media, odniósł się więc do niej Konferencja Episkopatu Polski. Oświadczenie rzecznika Episkopatu pojawiło się na stronie internetowej KEP.

W odpowiedzi na pytania dotyczące dzisiejszych publikacji na temat bp. Edwarda Janiaka, stanowczo oświadczam, że – jeśli informacje przekazane w mediach się potwierdzą – to opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć – napisał rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jest zrozumiałym, że każda taka informacja wzbudza liczne reakcje społeczne oraz wywołuje emocje wśród wiernych. Obecnie oczekujemy na rzetelne wyjaśnienie doniesień medialnych w sprawie tego zdarzenia, które – jeszcze raz zaznaczam – nigdy nie powinno mieć miejsca, szczególnie wśród ludzi Kościoła – dodał.

W reakcji na film braci Sekielskich biskup Janiak wysłał pismo do polskich biskupów. Hierarcha nie odniósł się wprost do zarzutów, za to zaatakował prymasa Wojciecha Polaka i twórców „Zabawy w chowanego”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie