Po godzinach

Biało-czerwona flaga zniknie z Pałacu Prezydenckiego? Domaga się tego… Ordo Iuris

Ordo Iuris nie przestaje zaskakiwać. Poparło właśnie wniosek o zastąpienie biało-czerwonej flagi Polski nad Pałacem Prezydenckim XIII-wieczną Chorągwią Rzeczypospolitej.

Ordo Iuris chce zmiany flagi

Pomysł nie jest nowy. Z inicjatywą zawieszenia Chorągwi Rzeczypospolitej nad Pałacem Prezydenckim wyszedł już kilka lat temu Leszek Rodziewicz. To też jeden z inicjatorów Dnia Flagi, jaki obchodzimy 2 maja.

W 2016 roku było nawet blisko realizacji pomysłu, bowiem petycja w tej sprawie została zaakceptowana przez komisje w Senacie. Sprawę zablokowało dopiero Ministerstwo Kultury. Chodziło o planowaną nową ustawę o symbolach państwowych. Ta jednak do teraz nie powstała.

Pomysł Rodziewicza ma teraz wsparcie ze strony Ordo Iuris.

– Wszystkie insygnia prezydenckie przekazane w 1990 roku są symbolami polskiej państwowości, mimo iż nie znajdują się w Konstytucji Rzeczypospolitej. Spośród wszystkich insygniów prezydenckich jedynie Chorągiew Rzeczypospolitej została pominięta i zapomniana. Nie jest konieczna zmiana Konstytucji, aby prawnie zrehabilitować Chorągiew Rzeczypospolitej (…) – tłumaczy Maria Podlodowska z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Organizacja twierdzi, że może nawet przedstawić projekt ustawy dotyczącej tej sprawy.

Nie zgodzicie się? To pożałujecie!

Rodziewicz poinformował już nawet, że jeśli jego pomysł ponownie zostanie odrzucony, władze tego pożałują, bowiem zorganizuje on przed pałacem, w którym urzędują prezydent, odkładaną od 2019 roku pikietę.

Chorągiew Rzeczypospolitej to symbol, który po raz pierwszy w naszych dziejach pojawił się na pochodzącej z XIII wieku pieczęci Przemysła II. Miał formę proporca z orłem, ale obecnie obowiązujący wzór został ustalony w 1927 roku. Na fladze, jaka łopotałaby nad pałacem, znajdowałby się więc orzeł na biało-czerwonym tle w ramce z wężyka generalskiego.

Źródło: Rzeczpospolita”

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie