Polityka i Społeczeństwo

“Będziemy te kwoty potrącać”. PiS ma sposób, by przechytrzyć UE ws. kar za Turów?

unia

Stanowisko polskich władz wobec kary nałożonej przez TSUE za niewstrzymanie działalności kopalni Turów jest jasne – Polska płacić nie będzie. – Będziemy te kwoty potrącać ze składki – zapowiada Karol Karski z PiS.

PiS kar nie zapłaci

Pół miliona euro dziennie – tyle wynosi kara, jaką TSUE nałożył na Polskę za niewstrzymanie działania kopalni w Turowie. To reakcja na wniosek Czech, które uważają, że prace kopalni mają negatywny wpływ na środowisko przygranicznych terenów. Stanowisko polskiego rządu jest stanowcze – kara nie została zaakceptowana, Polska płacić nie będzie. Politycy PiS uważają przy tym, że TSUE nadużyło swoich kompetencji.

Karol Karski, europoseł PiS stwierdził, że decyzja o karze dla Polski „nie istnieje w sensie prawnym”.

Decyzja jednej z sędzi TSUE ma charakter pozatraktatowy, została wydana z naruszeniem zasady przyznania kompetencji artykułu 5. Traktatu Unii Europejskiej – skomentował sprawę na antenie Radia Zet. Potwierdził, że rząd nie zamierza zapłacić ani eurocenta kary.

Jednak Komisja Europejska prawdopodobnie nie będzie czekać na przelewy z Warszawy. Odpowiednią kwotę zapewne po prostu odejmie z należnych Polsce środków z funduszy unijnych. Jednak i na to polski rząd jest przygotowany.

Jeśli do czegoś takiego dojdzie, jeśli dojdzie do kolejnego naruszenia zasady praworządności przez instytucje unijne, będziemy te kwoty potrącać ze składki – zapowiedział Karol Karski. Wygląda to na prosty sposób do zaognienia konfliktu i wzmożenia chaosu.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie