Polityka i Społeczeństwo

Będzie rewolucja w programie 500 Plus? Zastanawiające słowa Elżbiety Rafalskiej

Czy dojdzie do najbardziej oczekiwanej przez rodziców zmiany w programie 500 plus? Elżbieta Rafalska przyznaje, że raczej nie ma co na to liczyć.

Elżbieta Rafalska, obecna europosłanka i była minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jest jedną z osób, które pracowały nad sztandarowym programem PiS. Po kilku latach działania 500 plus wymaga jednak zmian – rodzice oczekują przede wszystkim tej wydawałoby się najbardziej oczywistej, a więc waloryzacji świadczenia. Nie jest bowiem tajemnicą, że obecnie 500 plus to raczej 400 plus – przyznawana kwota się nie zmieniła, ale można za nią kupić coraz mniej.

Elżbieta Rafalska skomentowała tę sprawę w wywiadzie dla „Faktu”. Europosłanka rozwiewa jednak nadzieje – stwierdziła, że do zmian w wysokości świadczenia póki co raczej nie dojdzie.

Dając świadczenie, a potem dokładając jeszcze środki na pierwsze dziecko, niemal podwoiliśmy wydatki na zakupy. Daliśmy świadczenie o wartości powyżej 100 euro. To do dziś jest bardzo wysokie świadczenie. Myślę, że to nie jest moment, by to świadczenie rewaloryzować – skomentowała była minister. Dodała, że ma inny pomysł na zmiany.

– Ja skłaniam się ku innym zmianom: zwiększenia świadczeń dla rodzin wielodzietnych. Jeśli chcemy promować wielodzietność, to chyba trzeba właśnie tu zwiększać – stwierdziła europosłanka PiS. Trzeba bowiem przyznać, że świadczenie nie spełniło swojego najważniejszego celu – nie zwiększyło zbytnio dzietności w Polsce.

– Chciałabym, by w Polsce rodziło się więcej dzieci, to oczywiste, ale to zależy od wielu rzeczy – przyznała Rafalska. – Nie należy też oczekiwać, że program 500+ czy inne programy społeczne wpłyną na zaniechania innych, wcześniejszych rządów. Nie tyle nawet ośmiu lat Platformy, ale 15, 20 lat zaniedbań. Roczniki kobiet, które mogły rodzić dzieci, były po prosty mniej liczne, do tego imigracja zarobkowa, ludzie pouciekali, kto miał rodzić? – analizuje była minister.

Źródło: Fakt

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie