Gospodarka

Będzie kolejny lockdown? Restauratorzy już wiedzą, jak sobie z nim poradzić

Shutterstock

Wiele restauracji nie poradziło sobie w czasie pandemicznego kryzysu. Jeżeli rząd ogłosi kolejny raz lockdown, przedsiębiorcy zapowiadają nieposłuszeństwo.

Po wybuchu pandemicznego kryzysu zadłużenie gastronomii wzrosło o ponad 13 proc. do poziomu 733 mln zł – Wiele restauracji nie poradziło sobie w kryzysie, bo pomoc z tarcz branżowych była za mała albo mieli niewłaściwe kody PKD i nie otrzymali żadnej pomocy. Pomoc z tarczy finansowej PFR (Polskiego Funduszu Rozwoju) 2.0 została przyznana tylko 15,5 tysiącu firm na 75 tysięcy lokali istniejących w Polsce w marcu 2020 roku – mówił w TVN24BiS Sławomir Grzyb, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP).

Jak podkreślał Sławomir Grzyb, branża gastronomiczna musiała sobie “poradzić w inny sposób” i niektóre lokale otwierały się pomimo zakazów.

Jako przykład podał restaurację z Radomia, która wygrała w sądzie z sanepidem. Po otwarciu lokalu zleciały się kontrole z udziałem policji, a wszystko skończyło się karą w wysokości 15 tys. zł. Sąd cofnął decyzję o natychmiastowym zamknięciu lokalu po kontroli.

Dodał przy tym, że “teraz wielu restauratorów będzie chciało powalczyć o swoje prawa i będzie bunt, jeżeli rząd ogłosi kolejny lockdown” – Przedsiębiorcy, którzy wierzą w sprawiedliwość w polskich sądach przyłączają się do pozwu zbiorowego organizowanego przez IGGP przeciw Skarbowi Państwa – powiedział sekretarz IGGP.

W ocenie Sławomira Grzyba, rząd nie jest przygotowany na nadejście kolejnej fali koronawirusa. Zaznaczył, że gastronomia się jej nie boi, bo przedsiębiorcy wiedzą, jak w warunkach pandemii bezpiecznie prowadzi biznes. Sekretarz IGGP powiedział także, że do buntu mogą nie przystąpić te restauracje, które otrzymały subwencje z tarczy PFR 2.0 “i zaakceptowali regulamin, w którym zgodzili się na stosowanie nawet nielegalnych zakazów, pod rygorem zwrotu subwencji“.

Źródło: TVN24Bis.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie