Polityka i Społeczeństwo

Będzie kolejne podejście do wyboru RPO. PiS wykona zaskakujący manewr?

Kukiz'15 i PiS ramię w ramię za odwołaniem rzecznika praw obywatelskich. Absurdalne uzasadnienia polityków
fot flickr/Sejm RP

Parlament zrobi kolejne okrążenie z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie wiadomo na razie kogo zgłosi Prawo i Sprawiedliwość.

Sejm i Senat zrobią kolejne – szóste – okrążenie z wyborem Rzecznika Prawa Obywatelskich. Lidia Staroń, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, przepadła tydzień temu w senackim głosowaniu. Co ciekawe, troje senatorów PiS nie podniosło ręki za jej kandydaturą.

Media nieoficjalnie donoszą, że senatorka padła ofiarą rozgrywki prowadzonej przez Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS chciał w Sejmie sprawdzić jak wygląda jego większość sejmowa, a potem storpedował Staroń w Senacie.

Marszałek Sejmu wyznaczyła kolejny termin zgłaszania kandydatów na RPO. Kandydatów można zgłaszać do 2 lipca do godziny 16. Z naszych informacji wynika, że największe kluby opozycyjne ponownie zgłoszą profesora Marcina Wiącka – dowiaduje się Wirtualna Polska.

Według ustaleń WP.pl, Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL porozumiały się w sprawie swojego kandydata. – Profesor wyraził zgodę na to, by ponownie kandydować – mówi portalowi polityk opozycji w kontekście prof. Marcina Wiącka. Porozumienie Jarosława Gowina prawdopodobnie nie zmieni swojego podejścia do tej kandydatury i podobnie jak w piątym okrążeniu, poprze go w Sejmie.

Na razie nie wiadomo, kto stanie w szranki z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i czy w ogóle partia władzy kogoś wystawi. W połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu stwierdził, że Adam Bodnar ma opuścić urząd do 15 lipca. Po tej dacie w życie mają wejść przepisy pozwalające na powołanie pełniącego obowiązki RPO. Projektu ustawy jeszcze nie ma, a opozycja podnosi niekonstytucyjność takiego rozwiązania.

Źródło: WP.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie