Będą zmiany w finansowaniu Kościoła, TAK zareagował Episkopat na zapowiedź rządu. „Jeśli obecna sytuacja…”
Premier Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie prac nad reformą Funduszu Kościelnego. Episkopat wydał komunikat w tej sprawie.
W środę odbyło się posiedzenie rządu na którym zajęto się m.in. Funduszem Kościelnym. „Koalicja 15 października” nie ma wątpliwości, że rozdział Kościoła od państwa jest niezbędny po 8 latach rządów Zjednoczonej Prawicy. Premier Donald Tusk na konferencji prasowej opisał kroki, jakie zostaną podjęte.
Nie będzie robienia niczego na hura i fundowania wstrząsów Kościołowi. – Dzisiaj podjęliśmy decyzję, po uzyskaniu informacji na temat Funduszu Kościelnego i źródeł finansowania, o powołaniu zespołu międzyresortowego – powiedział szef rządu.
– W zespole znajdą się w ministrowie z kilku resortów. Będą w nim wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – minister rodziny pracy i polityki społecznej, minister finansów Andrzej Domański oraz szef kancelarii premiera Jan Grabiec – mówił Donald Tusk.
Donald Tusk zapowiedział, że zespół będzie pracował nad modelem w którym to wierni będą decydowali o finansowaniu Kościoła np. systemem dobrowolnego odpisu od podatku. – Musi to być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa – powiedział.
„Jesteśmy otwarci na dialog”
Na stronach Konferencji Episkopatu Polski pojawił się komunikat odnoszący się do rozpoczynających się prac nad reformą Funduszu Kościelnego.
–W związku z planami zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie – poinformował bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Gotowość do prowadzenia rozmów w powyższej kwestii wykazał już w latach 2012/2013 – pisze duchowny.
Episkopat przypomina, że Fundusz Kościelny powstał jako forma rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie.
– Jeśli obecna sytuacja wymaga powrotu do prac nad zmianami obowiązujących przepisów dotyczących finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych w naszym kraju należy zadbać, aby dokonywało się to w zgodzie z postanowieniami Konkordatu, a także konstytucyjną zasadą konsensualnej formy regulacji relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Z Funduszu Kościelnego bowiem korzystają dziś wszystkie związki wyznaniowe o uregulowanej sytuacji prawnej – czytamy w stanowisku Episkopatu.
Źródło: Media
1 Odpowiedzi na Będą zmiany w finansowaniu Kościoła, TAK zareagował Episkopat na zapowiedź rządu. „Jeśli obecna sytuacja…”
Majątek kościelny? Co to jest? Majątek kościelny to jest majątek wiernych (całych pokoleń). Początkowo powstał z wymuszonych nadań (darowizn) władców kraju, datków wiernych, okradania wiernych. Majątkiem tym powinni zarządzać wierni (wyznawcy) a nie duchowni. Duchowni mogą zarządzać swoimi dochodami. Kościół katolicki w Polsce ma struktury mafijne!