Polityka i Społeczeństwo

Będą przedterminowe wybory? Kaczyński jest zdecydowany na wszystko

W Zjednoczonej Prawicy wrze. Wszystko przez nadmierną aktywność polityków Solidarnej Polski, która zdaniem PiS nie przysługuje się koalicji rządzącej. Czy efektem konfliktu mogą być przedterminowe wybory?

Wypowiedzenie konwencji stambulskiej, walka z LGBT, podważanie efektów negocjacji Mateusza Morawieckiego w sprawie unijnego budżetu – w ostatnim czasie politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry są coraz bardziej aktywni. I to w sposób, który niespecjalnie odpowiada PiS. Skrzydło Ziobry jest tym najbardziej radykalnym w Zjednoczonej Prawicy i domaga się jesienią mocnej ofensywy, jeśli chodzi o reformy. Dodatkowo relacje Ziobry i Morawieckiego mają nie należeć do najlepszych. Między nimi trwa walka o wpływy i schedę po Jarosławie Kaczyńskim.

Jednak aktywność Solidarnej Polski nie podoba się w PiS. Onet informował, że TVP dostało wręcz nakaz wycięcia partii Ziobry ze swoich programów. Jak zauważył portal, ostatni raz politycy Solidarnej Polski byli gośćmi programów TVP w połowie lipca.

To początek wojny, która musi się jakoś rozstrzygnąć – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” jeden z ważnych polityków PiS. Czy tym rozstrzygnięciem mogą być przedterminowe wybory? Istnieje taki pomysł. Dla PiS może być to dobry moment – po aferze z podwyżkami niespecjalnie drgnęły mu sondaże, jest więc szansa na wygranie kolejnych wyborów i pozbycie się niewygodnego koalicjanta. Solidarna Polska bez PiS miałaby problemy, by dostać się do Sejmu.

Rozpisanie przedterminowych wyborów jest jednak ryzykiem. Namieszać mogłaby Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego, swoje głosy otrzymałby ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, w siłę rośnie Konfederacja, z którą mógłby sprzymierzyć się Ziobro. Nagle może okazać się, że PiS traci sejmową większość. Dlatego wcześniejsze wybory mogą być traktowane bardziej jako straszak na Solidarną Polskę, niż realny plan. Priorytetem dla Kaczyńskiego wciąż pozostaje porozumienie się z Ziobrą. Co z tych rozmów wyniknie – przekonamy się zapewne jesienią, przy okazji rekonstrukcji rządu.

Źródło: WP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie