Polityka i Społeczeństwo

Będą masowe szczepienia na grypę przed drugą falą koronawirusa? Wypowiedź Dudy może zniweczyć ten plan

– Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie – ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić – powiedział Andrzej Duda, a słowa te wywołały natychmiastowe reakcje ekspertów. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie opublikowała pismo, w którym podkreśliła, że „doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków”. Polskie Towarzystwo Pediatryczne napisało zaś, że „żaden urzędnik państwowy nie powinien, a wręcz nie może – jeśli nie chce się sprzeniewierzyć Konstytucji RP – propagować postaw antyzdrowotnych”.

Stanowisko Dudy mocno zaszkodziłoby próbie wdrożenia programu masowych szczepień. A że szczepienia powinny być rekomendowane, nie mają wątpliwości eksperci.

Jesień, wiosna, zima również, to ten czas, kiedy mamy zwiększoną ilość chorób górnych dróg oddechowych. Nałożenie się epidemii COVID-u a także i grypy zwiększy liczbę osób, które będą zgłaszały się do placówek służby zdrowia. W związku z tym zaszczepienie w tej sytuacji powinno być szczególnie rekomendowane – powiedziała w rozmowie z „Faktami” TVN dr hab. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Źródło: TVN24


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie