Polityka i Społeczeństwo

Będą balonowe siły zbrojne? Ten pomysł to prawdziwy hit

Siły zbrojne od czterech lat przeżywają swój najlepszy okres. Są bezustanie modernizowane, doposażane, a minister Mariusz Błaszczak tworzy nowe dywizje, ale nie z nowych żołnierzy i sprzętu tylko z przesunięć innych jednostek. Mniejsza z tym, że ostatnio słuch zaginął po formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej, ale kto by się tym przejmował, przecież już jesteśmy na etapie kupowania myśliwców piątej generacji, tylko nikt dokładnie jeszcze nie wie, ile będą kosztowały i kiedy zobaczymy je na polskim niebie. Nie ma samolotów, ale będą balony.

Jak informuje branżowy Defence24.pl, na początku września pojawiła się informacja o zainteresowaniu wojska budową “bazy radiolokacyjnej” – “W bazie ma być wykorzystywany system bazujący na aerostacie, który podniesiony do wysokości 4000 metrów, ma pozwalać na wykrywanie niskolecących celów powietrznych nawet z odległości kilkuset kilometrów” – pisze portal. W tej sprawie doszło już nawet do spotkania przedstawicieli Sił Zbrojnych RP z lokalnym samorządem w Kisielicach.

Dziennikarze Defence24.pl zapytali Dowództwo Generalne, czy w Polsce odtwarzane są wojska balonowe, które istniały w Polsce jeszcze przed II wojną światową – “W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych nie są prowadzone prace dotyczące utowrzenia nowego rodzaju sił zbrojnych” – przeczytali w odpowiedzi. Jak na razie, bo informacje pojawiające się z gminy Kisielice sugerują, że wprowadzenie nowej specjalności i rodzaju wojsk w Wojskach Radiotechnicznych jest jednak bardzo prawdopodobne.

Gdy pojawiły się pierwsze orientacyjne koszty zakupu amerykańskich F-35, minister Mariusz Błaszczak powiedział, że to wina poprzedniego rządu, że są takie drogie, ponieważ jakby Polska kilka lat temu wyraziła zainteresowanie myśliwcami, dzisiaj mogłyby być tańsze. Oczywiście pomysł zakupu nie pojawił się zaraz po przejęciu przez Prawo i Sprawiedliwość władzy tylko pod koniec kadencji i po serii awarii oraz wypadków samolotów, które są na stanie polskiej armii, ale kto by sobie tym zawracał głowę obarczając winą rządzącą koalicję PO-PSL. Teraz będą balony, więc proszę nie robić zbędnego szumu i nie przeszkadzać, tylko popierać, bo może się okazać, że dzisiejsza opozycja nie wpisuje się w politykę historyczną w wojsku.

Źródło: Defence24

fot. P. Tracz/flickr

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie