Polityka i Społeczeństwo

Barbara Nowacka: To prawdziwa walka z kobietami [Wywiad]

Czy Pani zdaniem mimo pewnych różnic, uda się opozycji zjednoczyć i odsunąć PiS od władzy?

Tak, gdyż mamy już doświadczenie, że wyborów nie wygrywa się, będąc rozproszonym. To pokazuje, że należy łączyć siły i działać w taki sposób, żeby mieć skuteczną większość w Sejmie, tak żeby odrzucić każde veto prezydenckie.

Z jednej strony już dzisiaj musimy przekonać ludzi, którzy popierają PiS, a z drugiej rozmawiać ze sobą i zdać sobie sprawę, że czas na podziały jeszcze będzie, ale dzisiaj tylko zjednoczona opozycja może wygrać z PiS-em.

Czy wierzy Pani, że oprócz wyborców Zjednoczonej Prawicy uda się również przekonać wyborców pozostałych partii opozycyjnych do jednej listy?

Mam wspaniałe doświadczenie z kampanii prezydenckiej przed II turą, gdzie nie politycy, a ludzie, którzy popierali innych kandydatów sami pomagali. Pracując w kampanii Rafała Trzaskowskiego, widziałam jak przed II turą na wicie przychodzą ludzie, którzy niekoniecznie głosowali na Rafała Trzaskowskiego w I turze. Widziałam ludzi w czerwonych maseczkach czy też żółtych, którzy się angażowali. Zabrakło wtedy mądrego gestu ze strony niektórych kontrkandydatów.

Bardziej wierzę w mądrość społeczeństwa, niż w to, że politycy uniosą się ponad swoje ego i podziały partyjne w celu zawarcia jakiegoś porozumienia przed wyborami parlamentarnymi.

Czy następnym razem, Pani zdaniem politykom nie zabraknie mądrości?

Mam nadzieję, że nie. Na szczęście to, co wyprawia PiS – niszcząc najważniejsze instytucje państwa, uderzając w prawa kobiet czy zawłaszczając spółki skarbu państwa. To wszystko mobilizuje społeczeństwo, ale też opozycję do tego, żeby odsunąć PiS od władzy i naprawić Polskę po rządzach Zjednoczonej Prawicy.

Co w sytuacji ewentualnego wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej zamierza zrobić Koalicja Obywatelska? W jaki sposób zamierza wesprzeć kobiety dotknięte przemocą domową?

Po pierwsze już teraz organizujemy wysłuchania w Sejmie, dotyczące tego, czym jest konwencja oraz czym jest przemoc domowa w celu dotarcia do jak największej liczby osób i uświadomienia ludzi, co zamierza zrobić Zjednoczona Prawica. Przygotowujemy projekty, dotyczące zlikwidowania przemocy ekonomicznej czy też zmienienia definicji gwałtu. Jeżeli PiS wypowie konwencję to będziemy używać wszelkich dostępnych parlamentarnych środków, żeby zatrzymać ten proces.

Proszę też pamiętać, że w projekt Ordo Iuris daje możliwość prezydentowi wypowiedzenia konwencji. Tutaj będzie kolejny moment działania politycznego, a po za tym, jeśli będzie potrzeba to zawsze będziemy wspierać społeczeństwo na demonstracjach.

Bardzo dziękuję za rozmowę.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie