Po godzinach

Barbara Giertych wypowiedziała się na temat ślubu Jacka Kurskiego. “To kwestia sumienia”

Świat polskiej polityki nadal żyje ślubem Jacka Kurskiego, który po raz drugi w życiu powiedział sakramentalne “tak” przez ołtarzem. Sprawę na łamach “Faktu” skomentowała Barbara Giertych.

Pierwszego ślubu nie było?

Barbara Giertych rzuciła trochę światła, jak wygląda sprawa “unieważnienia” ślubu kościelnego.

Stwierdzić nieważność – tak brzmi poprawny termin prawniczy. Sądy kościelne stwierdzają nieważność małżeństwa. To znaczy, że w momencie jego zawierania wystąpiły takie przeszkody lub przesłanki, że węzeł małżeński nie zaistniał, czyli zgoda małżeńska nie zaistniała, lub została wyrażona w sposób niewłaściwy, co spowodowało, że małżeństwa nie było. – mówi. – Kanonistów nie interesuje to, co było 20, 30 lat po ślubie. Oczywiście, daje to pewne wskazówki, jest pewnym wyznacznikiem, ale jednak najważniejsze dla osoby rozpatrującej pozew o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego najważniejszy jest moment zawierania małżeństwa, czas krótko przed i krótko po. To jest rozpatrywane. To, czy są dzieci, czy ich nie ma – to sądu kościelnego nie interesuje – dodaje potem.

Ona sama swojej praktyce zawodowej zajmowała się takimi przypadkami.

Aż 90 procent spraw było formułowanych na podstawie Kanonu 1095 numer 3, czyli niemożności lub niezdolności do wypełnienia podstawowych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Na temat interpretacji pojęcia „niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich” powstały rozprawy habilitacyjne. To pojęcie wprowadził wspomniany kodeks z 1983 roku. Jest ono najczęściej stosowane nie tylko w polskim, lecz światowym wymiarze sprawiedliwości kościelnej – tłumaczy powody, dla których unieważnia się małżeństwa.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie