Polityka i Społeczeństwo

Bańka sondażowa Polski 2050 pęka? Najnowsze notowanie poparcia dla partii zaskakuje [SONDAŻ]

Ruch 2050

Redakcja Wirtualnej Polski zleciła United Survey wykonanie nowego dot. sondażu sympatii politycznych Polaków. Okazuje się, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w obecnie trwającą niedzielę, czyli 21 marca, te wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

PiS zwycięzcą, Polska 2050 wielkim przegranym?

33,2 proc. ankietowanych zagłosowałoby dziś na Zjednoczoną Prawicę. Dwa tygodnie temu grupa ta wynosiła 33 procent.

Pokazuje to, że notowania PiS i koalicjantów chyba na dobre już spadły poniżej poziomu 40 proc. Odzyskanie społecznego poparcia partii utrudnia teraz afera dot. Daniela Obajtka i rosnąca liczba zachorowań na COVID-19.

Na drugim miejscu na podium znalazłaby się Koalicja Obywatelska. Na największą siłę opozycyjną chce oddać głos 18,5 proc respondentów. Z kolei Polskę 2050, ruch Szymona Hołowni, popiera jedynie 13,2 proc. ankietowanych. Pokazuje to, że bańka na notowaniach tego ugrupowania chyba pęka.

W Sejmie zobaczylibyśmy jeszcze posłów Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Partia Razem). Zjednoczona lewicowa koalicja cieszy się poparciem 9,3 proc. ankietowanych.

Do Sejmu udałoby się też dostać Konfederacji (KORWiN i Ruch Narodowy). Tę popiera 6,5 proc. osób. Tyle samo stoi murem za PSL – Koalicją Polską.

Z sondażu United Survey przeprowadzonego na zlecenie WP wynika jeszcze, że aż 12,9 proc. ankietowanych nadal nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach do parlamentu. To szansa dla partii opozycyjnych, które mogą powalczyć o głosy tej grupy.

Powyższe wyniki pokazują, że PiS teoretycznie mogłoby jednak stracić władzę. Byłoby to efektem niskich zdolności koalicyjnych partii Jarosława Kaczyńskiego.

Frekwencja

W “dzisiejszych” wyborach wzięłoby udział 46,9 proc. ankietowanych. Na pytanie o udział w święcie demokracji odpowiedź “zdecydowanie tak” udzieliło 36,6 proc. respondentów. Z kolei 10,3 proc. twierdzi, że “raczej tak”.

47,5 proc. badanych wyraziło jednocześnie niechęć do udziału w wyborach, z czego 23,9 proc. przekazało, że “zdecydowanie nie” poszłoby do lokalu wyborczego. 5,6 proc. respondentów nie jest jeszcze zdecydowana w tej sprawie.

Sondaż United Survey wykonany na zlecenie Wirtualnej Polski został przeprowadzony 19 marca metodą CATI na grupie tysiąca dorosłych Polaków.

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie