Polityka i Społeczeństwo

Banaś świadkiem koronnym zeznającym przeciw PiS? “Mam dużą wiedzę na temat nieprawidłowości”

Marian Banaś toczy wojnę z PiS. Jego wiedza o przekrętach partii rządzącej wydaje się cenna dla opozycji, co przyznał Donald Tusk. Do słów lidera PO odniósł się sam szef NIK.

Należy traktować Mariana Banasia jako politycznego świadka koronnego. Świadka, który chce zeznawać w sprawie mafii politycznej, której był uczestnikiem – powiedział Donald Tusk. Lider PO zaznaczył, że jego partia nie popiera bezrefleksyjnie Banasia we wszystkich jego aktywnościach, ale chce traktować go jako świadka, który „wymaga ochrony”. Jak wiadomo, PiS szykuje głosowanie w sprawie uchylenia szefowi NIK immunitetu. Prokuratura Zbigniewa Ziobry planuje postawić mu kilkanaście zarzutów, w tym składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych.

Gdybym ja chciał ukryć majątek, to bym to tak zrobił, że nikt by tego nie zauważył – odpowiada na zarzuty Banaś. – Ciężko pracowałem w ministerstwie, więc rzeczą oczywistą jest, że jakieś błędy mogłem popełnić, ale tylko na poziomie błędów, a nie oszukiwania państwa. Jestem oddany państwu i swojemu narodowi – mówił w rozmowie z Polsat News.

“Mam dużą wiedzę”

Szef NIK odniósł się też do wspomnianego wyżej pomysłu Donalda Tuska. Czy Banaś jest gotów zostać „politycznym świadkiem koronnym”?

Ja nie jestem politykiem, to jest język polityczny, natomiast faktem jest, że mam bardzo dużą wiedzę na temat nieprawidłowości różnych instytucji państwowych, które wydatkują środki publiczne, które są środkami obywateli, a nie władzy takiej czy innej – powiedział szef NIK.

Ja sobie wyobrażam, że w razie potrzeby jestem w stanie powiedzieć o nieprawidłowościach, które mają miejsce i miały miejsce w różnych instytucjach. O tym świadczą wyniki naszych kontroli – dodał Marian Banaś.

Szef NIK przekonywał, że politycy, którzy chcą zachować niezależność NIK powinni głosować przeciw uchyleniu jego immunitetu.

Zgodnie z konstytucją i przepisami tylko prawomocny wyrok może być podstawą do rezygnacji z mojego stanowiska. Dopóki nie ma prawomocnego wyroku, nic w tej sprawie nie powinno się dziać i nie powinno żądać ode mnie ustąpienia ze stanowiska. Jak ja mogę rezygnować z immunitetu, kiedy ja kontroluje polityków, którzy mnie osądzają i wysuwają wobec mnie zarzuty? – podsumował szef NIK.

Źródło: Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie