Polityka i Społeczeństwo

“Autorytarny projekt”, “Polska rzuca rękawicę”, “KE nie może ustąpić”. Niemiecka prasa komentuje wyrok TK ws. unijnego prawa

Shutterstock

Polski rząd przekroczył czerwoną linię, a UE musi podjąć twarde działania – pisze niemiecka prasa po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

W piątkowym przeglądzie światowej prasy, komentatorzy zgodnie stwierdzają, że polska weszła na drogę prawnego polexitu. Brytyjski “The Guardian” napisał o “największym wyzwaniu od czasu brexitu”. – Przeciwstawianie się europejskim normom przez Polskę i Węgry, rządzone przez populistyczne rządy, stawia Unię Europejską przed największym wyzwaniem od czasu brexitu – oceniła gazeta.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Niemiecka prasa także w mocnych słowach komentuje czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) pisze, że Polska Wybrała konfrontację. – Kaczyński stawia swój autorytarny projekt ponad UE. Komisja (Europejska) nie może ustąpić – pisze dziennik. Jak pisze gazeta Unia Europejska nie może ustąpić, ponieważ jej istnienie w przyszłości zależy od utrzymania wspólnoty prawa.

– Upadek państwa prawa w Polsce zagrozi jednemu z najważniejszych filarów wspólnego rynku i obszaru prawa UE: gwarancji, że obywatele i przedsiębiorcy w UE mają wszędzie równe prawa i mogą liczyć na to, że będą chronieni przez miejscowe sądy – pisze FAZ.

Der Spiegel

“Der Spiegel” także apeluje do UE o twarde działania. W ocenie komentatora gazety polski rząd przekroczył czerwoną linię, podważając prawny prymat Unii Europejskiej nad krajami członkowskimi. – Polsce należy natychmiast zablokować każdy cent z unijnych funduszy, który da się zablokować – pisze gazeta.

– Polska rzuciła UE rękawicę. Unia musi odpowiedzieć podejmując twarde działania. W przeciwnym razie inne kraje poczują się zaproszone do naśladowania Polski w kwestionowaniu prymatu prawa unijnego. To byłby początek końca UE – czytamy.

Sueddeutsche Zeitung

“Sueddeutsche Zeitung” również kładzie nacisk na zablokowanie przez Unię Europejską funduszy przeznaczonych dla Polski, ale zastrzega to to może być “niebezpiecznym zabiegiem”.

– Polska i Węgry mogą zablokować ważne decyzje w Unii. Bez nich nie uda się ponadto osiągnąć wyznaczonych celów w ochronie klimatu. Praktycznie niemożliwe jest w dodatku ukaranie rządzących bez negatywnych skutków dla polskiego społeczeństwa, w większości pozytywnie nastawionego do UE – pisze dziennik.

Źródło: Deutsche Welle

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie