Polityka

Ataku z tej strony Duda nie mógł się spodziewać. Najważniejszy sojusznik zdradził prezydenta?

Duda - "Pisowski" Trybunał może orzec o przestępstwie Prezydenta

Wyrażamy zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce, która nie wypełnia zasad niezawisłości sądów i podziału władzy – napisali w liście do Prezydenta RP dwaj amerykańscy kongresmeni z Partii Demokratycznej, Eliot L. Engel i Bill Keating.

List opublikowano na stronie internetowej Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

W miniony weekend Andrzej Duda wywołał kontrowersje, mówiąc o “głosach w obcych językach” komentujących sytuację w Polsce. Podczas spotkania z górnikami zasugerował, że rząd PiS nie zmieni stanowiska ws. ustawy kagańcowej pod wpływem krytyki z zagranicy. Apel kongresmenów nie jest bowiem pierwszym krytycznym głosem w sprawie projektu ustawy. Przyjazne Polsce państwa są wyraźnie zaniepokojone zmianami w naszym kraju.

Eliot L. Engel to przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Kongresie USA. Bill Keating szefuje z kolei podkomisji ds. Europy, Euroazji, energii i środowiska. Kompetencje kongresmenów krzyżują się więc na sprawie polskiej demokracji. Nie pierwszy raz politycy Partii Demokratycznej wypowiadali się na temat reform forsowanych przez rząd PiS. Poprzednim razem komentowali je podczas wizyty Dudy w Waszyngtonie.

Od 2015 roku pański rząd podejmuje niepokojące kroki w stronę konsolidacji władzy kosztem instytucji demokratycznych. Kroki te, między innymi próby pozbawienia urzędu dużej liczby sędziów polskiego Sądu Najwyższego oraz nękanie sędziów, którzy starają się zapewnić kontrolę nad władzą rządową podważyły niezależność sądownictwa w Polsce – czytamy w liście kongresmenów.

W ubiegłym tygodniu ustawę skrytykowali eksperci w dziedzinie prawa z Komisji Weneckiej. Na zaproszenie Marszałka Senatu odwiedzili Polskę, by pomóc ocenić znaczenie i możliwe konsekwencje nowych regulacji. Ich opinia pokrywa się z oceną Engela i Keatinga, projekt ustawy w obecnym kształcie ogranicza niezależność sądów i zwiększa wpływ Ministra Sprawiedliwości na sędziów.

Pod wpływem opinii ekspertów i protestów w kraju Senat odrzucił projekt ustawy kagańcowej w całości. Teraz jednak Sejm może odrzucić senackie weto bezwzględną większością głosów. W takim wypadku to od Prezydenta będzie zależało, czy kontrowersyjna ustawa zostanie uchwalona.

źródło: onet.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie