Polityka i Społeczeństwo

Arcybiskup Jędraszewski znalazł przyczynę spadku religijności w Polsce. Nie zgadniecie, co i kto jest temu winny

Flickr.com/Archidiecezja Krakowska

Arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił wywiadu Radiu Kraków, w którym wskazał przyczyny odwracania się młodych ludzi od Kościoła. To – zdaniem duchownego – m.in. wina smartfonów, internetu i rodziców.

To nie jest dobry czas dla Kościoła katolickiego w Polsce. Ludzie zwyczajnie odwracają się od tej instytucji i ma to swoje potwierdzenie w liczbach. Z badań CBOS wynika, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba osób deklarujących się jako wierzące spadła z 94 proc. do 87,4 proc.

Najgwałtowniejszy spadek dotyczy młodych Polek i Polaków – zaledwie 23 proc. z nich deklaruje swoje zaangażowanie w praktyki religijne.


Jak na kraj, w którym słowo “Polak” było przez dekady nierozerwalnie połączone ze słowem “katolik”, to wynik mocno zaskakujący. Wśród zdziwionych i oburzonych na taki trend jest Marek Jędraszewski. Arcybiskup udzielił wywiadu Radiu Kraków, w którym dał jasno do zrozumienia – winni są wszyscy, tylko nie sam Kościół.

– Lęki, jakieś zamykanie się w sobie, brak umiejętności kontaktów między sobą, brak możliwości normalnego wzrastania, czego niezbędnym warunkiem są szkoły, a one przez dłuższy czas funkcjonowały poprzez zdalne nauczanie – tłumaczył na antenie. – Dziś Kościół przedstawia się jako instytucję opresyjną, która nie pozwala być sobą, nie pozwala być wolnym, tylko ciągle czegoś zakazuje, na coś nie pozwala, a to nie do końca jest prawdziwe. Prawdą jest, że wolność ma swoje reguły i swoje prawa dodał Jędraszewski. Na tym nie koniec.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie