Polityka i Społeczeństwo

Arcybiskup Jędraszewski przemówił do młodych. “Zatęsknicie za Kościołem i wrócicie!”

Flickr.com/Archidiecezja Krakowska

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił wywiadu katolickiemu tygodnikowi „Niedziela”. Od razu zaświeciły mi się oczy, bo wiedziałem, że jego chęć wydostania Kościoła w Polsce z kryzysu, wpędzi ów Kościół w kryzys jeszcze większy. Nie pomyliłem się.

Z wypowiedzi następcy kardynała Stanisława Dziwisza wynika bowiem, iż największy problem dominującej wspólnoty religijnej w naszym kraju polega na tym, że osoby starsze co prawda wracają do uczestnictwa w nabożeństwach, ale jeszcze nie całkiem, ponieważ boją się koronawirusa. Czytaj – wpływy „z tacy” zaczynają wracać do poziomu sprzed pandemicznych ograniczeń, ale to jeszcze potrwa.

Jędraszewski w wywiadzie zawarł swoje przesłanie do ludzi młodych, którzy odwracają się od upolitycznionego i tuszującego seksualne nadużycia Kościoła w tempie tsunami. Słowo hierarchy do tych, którzy zdają się być dla Kościoła ostatnią deską ratunku można streścić jako „zatęsknicie i wrócicie”. Pytany o kryzys w uczestnictwie młodych w liturgii odparł, iż to dlatego, że jest na nich wywierana presja, aby odwracali się od wspólnoty religijnej i rezygnowali z przystępowania do sakramentów.

Dysponent wawelskich krypt zmarnował zatem rok ograniczeń w poruszaniu się, który mógł poświęcić na analizę stanu Kościoła w Polsce oraz przygotowanie sensownego planu naprawczego – jak w każdej szanującej się firmie. Zamiast tego podtrzymał postawę budowniczego oblężonej twierdzy, a winnymi odwracania się wiernych od instytucji jaką jest Kościół uczynił wszystkich tylko nie tych, którzy na co dzień nim zarządzają, a więc mają w nim najwięcej do powiedzenia.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie